Képzeld el a tested, mint egy jól szervezett háztartást. Időnként nagytakarítást kell végezned, hogy megszabadulj a felesleges, sérült vagy nem működő dolgoktól, és helyet teremts az újnak. Pontosan ezt teszi a szervezetünkben az autofágia folyamata, amely kulcsszerepet játszik az öregedés lassításában és a krónikus betegségek megelőzésében. Hogy indíthatjuk be ezt az öntisztító rendszert, és mire figyeljünk az alkalmazása során? Az alábbi cikkünkből kiderül.
Mi is az az autofágia?
Az autofágia jelentése önemésztés. A szó a görög auto (ön) és a phagein (enni) szavakból származik.
A szervezet egy nagyon finoman szabályozott mechanizmusa, amikor a test megszabadul kórokozóktól (vírusok, gombák, baktériumok), hibás sejtrészektől, illetve olyan elhasználódott fehérjéktől, sejtmembránoktól, sejtalkotóktól, sejtszervecskéktől, melyek már nem töltik be funkciójukat a sejten belül.
Tehát az autofágia egy sejtmegújulást támogató folyamat, melynek nagy szerepe van a normális sejtanyagcsere folyamat megőrzésében, a betegségek megelőzésében és az öregedés késleltetésében egyaránt.
Az autofágia által a fehérjeszintézis (fehérje előállítás) során hibásan képződött fehérjék át tudnak alakulni jól működő fehérjékké. Ez azért fontos, mert a hibásan képződött fehérjékből a szervezetben toxikus anyagok, az úgynevezett amyloidok keletkeznek, amelyek számos betegség kialakulásához hozzájárulnak, olyan súlyos betegségekhez is, mint a Parkinson-, vagy épp az Alzheimer-kór.
Mikor következik be az autofágia?
Dr. Roberta Gottlieb, a Cedars-Sinai Smidt Heart Institute molekuláris kardiobiológia részlegének igazgatója azt mondja, hogy a „sejtjeink egyes részei megsérülnek, és ez a szemét”. „Sejtjeink megrágják ezt az anyagot és újrahasznosítják. Így viszik ki a szemetet.”
Elmondása szerint az autofágia akkor történik, amikor alszunk, mert akkor böjtölünk. Ha lefekvés előtt megeszel egy 30 szeletes pizzát, nem lesz autofágia. Ez azt jelenti, hogy a szervezeted “nem viszi ki a szemetet”, így a sejtek egyre több törmeléket kezdenek felhalmozni.

Kép forrása: Luna Lovegood
Hogyan kapcsolódik ehhez a kalóriakorlátozás?
A kalóriakorlátozás egyszerű, ugyanakkor hatékony módszer, amely beindíthatja az autofágiát. Ez nem azt jelenti, hogy éhezni kell, hanem inkább a napi kalóriabevitel ésszerű csökkentését takarja, miközben biztosítjuk a szervezetünk számára szükséges tápanyagokat.
A kutatások szerint a kalóriakorlátozás számos pozitív hatással jár: javítja az inzulinérzékenységet, csökkenti a krónikus betegségek kockázatát, és aktiválja a sejtek önjavító folyamatait.
Ahogy egy korábbi cikkünkben is írtuk, ha például az étrendedet mérsékelten visszafogod, csökken a sejtjeid terhelése, ami lehetővé teszi, hogy a szervezeted energiát szabadítson fel a tisztító és javító folyamatokhoz.
Az autofágia aktivitása megnövekszik, amikor a sejtek kevesebb energiát kapnak, így a sejtek elkezdik lebontani a felesleges anyagokat, elősegítve az egészség megőrzését.
Kalóriakorlátozás a gyakorlatban:
- Időszakos böjt: Az egyik leghatékonyabb módja az autofágia beindításának, ha rendszeresen tartunk rövidebb böjtöket.
- Tápanyagban gazdag étrend: Ügyeljünk arra, hogy az ételeink minőségi tápanyagokban gazdagok legyenek, még ha csökkentjük is a kalóriákat. Együnk sok zöldséget, egészséges zsírokat és megfelelő mennyiségű fehérjét.
- Tudatos étkezés: Tervezzük meg előre, hogy mikor és mit eszünk. Így elkerülhetjük a felesleges nassolást és az unalomból történő étkezéseket.

Kép forrása: Kevin Malik
Miért érdemes elkezdeni?
A kalóriakorlátozás és az autofágia beindítása nemcsak az öregedést lassíthatja, hanem a mindennapi életerőt és a testi-lelki egészséget is elősegítheti. Természetesen fontos, hogy mindezt fenntarthatóan és a saját testünk igényeit figyelembe véve valósítsuk meg. Ez egy hosszú távú befektetés az egészségünkért, amiért a testünk évek múlva nagyon meg fog hálálni.
Ahogy a Longevity Magazin csapatánál hisszük: az élet minősége éppolyan fontos, mint annak hossza. Ha odafigyelsz a szervezeted tisztulási folyamataira és tudatosan támogatod az autofágiát, közelebb kerülhetsz egy olyan életstratégiához, amely a testi-lelki egyensúlyt, a vitalitást és a hosszú, tartalmas éveket helyezi előtérbe.
Szerző: Mertain Lilla
(Kiemelt kép forrása: Andrea Piacquardio)
Források: