A hormonháztartás finomhangolt egyensúlyának megbomlása a rövid időn belül is érezhető tünetek mellett, hosszú távon is befolyásolja az egészségünket – különösen, ha a probléma forrása rejtve marad. Ezek gyakran olyan láthatatlan szereplők, mint a xenoösztrogének, amelyek ösztrogénszerű működésük révén komoly biológiai reakciókat idézhetnek elő.
Mik azok a xenoösztrogének?
A xenoösztrogének olyan természetes vagy szintetikus vegyületek, amelyek képesek utánozni az ösztrogén hormon hatását a szervezetben. Ezek a vegyületek ösztrogénreceptorokhoz kötődnek, így képesek serkenteni vagy gátolni bizonyos hormonális folyamatokat, attól függően, hogy milyen mennyiségben és milyen formában vannak jelen – olvasható a ScienceDirect egyik 2022-es tanulmányában.
„Megtalálhatók műanyagokban, növényvédő szerekben, kozmetikumokban, illatanyagokban, de akár a mindennapi élelmiszerekben is.”
Barát vagy ellenség?
Bár a legtöbb xenoösztrogén káros hatása miatt vált ismertté, léteznek olyan természetes eredetű vegyületek – például a fitoösztrogének –, amelyek bizonyos körülmények között jótékony hatással lehetnek az egészségünkre. Ilyen a genisztein vagy a resveratrol, amelyek antioxidáns, gyulladáscsökkentő és neuroprotektív tulajdonságokkal is bírhatnak.
Ugyanakkor a mesterséges xenoösztrogének – például a BPA, a DDT vagy a parabének – komoly endokrin zavarokat okozhatnak.
„Az ilyen vegyületek hosszú távú jelenléte összefüggésbe hozható a termékenység csökkenésével, a mellrák kockázatának növekedésével, a pajzsmirigy-működés zavaraival és az anyagcsere betegségekkel is.”

Kép forrása: Gorodenkoff
Hogyan fejtik ki a hatásukat?
A xenoösztrogének képesek az ösztrogén hormon természetes receptoraihoz kötődni, ezáltal befolyásolják a hormonális jelátvitelt. A szervezet „összezavarodik”: túltermel, majd gátol bizonyos folyamatokat. Különösen kritikus lehet a hatás serdülőkorban, terhesség alatt, illetve azoknál, akik hormonális egyensúlyzavarral küzdenek. Bár sok esetben minimális mértékben vagyunk kitéve ezeknek az anyagoknak, hosszú távon a kisebb dózisok is összeadódhatnak – ezt hívjuk kumulatív hatásnak.
Milyen formában érintkezünk velük?
A modern életvitel szinte minden pontján találkozhatunk xenoösztrogénekkel. Ott vannak a műanyag palackokban, az ételek csomagolásában, a vízálló kozmetikumokban, az illatosított tusfürdőkben és a háztartási tisztítószerekben is. A táplálkozással, belélegzéssel vagy a bőrön keresztül is bejuthatnak a szervezetünkbe, sokszor akár úgy is, hogy nem tudunk róla.
Így őrizhetjük meg a hormonális egyensúlyt
A xenoösztrogéneket teljesen elkerülni szinte lehetetlen, de jelentősen csökkenthetjük a szervezetünk terhelését néhány tudatos lépéssel. Elsőként érdemes műanyag helyett üveget vagy rozsdamentes acélt használni, különösen meleg étel vagy ital tárolására.
„A kozmetikumok és tisztítószerek kiválasztásakor keressük a parabénmentes, illatanyagmentes termékeket.”
Táplálkozás terén pedig vásároljunk piacon vagy kistermelőktől és részesítsük előnyben a bio- vagy organikus termékeket, amelyek kevesebb növényvédő szert tartalmaznak – javasolja Dr. BreAnna Guan, aki a női hormonális egészség egyik elismert szakértője.

Kép forrása: Prostock-studio
Tudatosság a hosszú élet szolgálatában
A hormonrendszer a szervezetünk precízen megkomponált, tökéletesre hangolt szimfóniája. Igaz, hogy a háttérben megbúvó xenoösztrogének disszonanciát hozhatnak ebbe az érzékeny egyensúlyba, de a jó hír, hogy mi vagyunk a karmesterek. Minden egyes tudatos választásunkkal csökkenthetjük a szervezetünk felesleges terhelését, és támogathatjuk hormonális egyensúlyt a hosszú, minőségi élet érdekében.
Szerző: Hevesi Szandra
(Kiemelt kép forrása: fullframes)
Források:
- ScienceDirect – Xenoestrogen
- Dr. Breanna Guan – How Xenoestrogens Affect Your Hormones and How You Can Fight Back
- National Library of Medicine – Ilaria Paterni: Risks and benefits related to alimentary exposure to xenoestrogens
Ezek is érdekelhetnek: