A tenisz nem csupán egy izgalmas sport, hanem számos egészségügyi előnnyel is jár, mind a testi, mind a lelki jólét szempontjából. Egy olyan dinamikus mozgásforma, amely ötvözi az állóképességet, az erőt, a gyorsaságot és a stratégiai gondolkodást, és kiváló lehetőséget nyújt a társas kapcsolatok ápolására is.
A tenisz az egyik legkedveltebb egyéni sport, népszerűsége évről évre növekszik, különösen az Egyesült Államokban és Európában. Nem véletlen, hogy már a 11. század óta játsszák, mindamellett, hogy izgalmas kihívásokat tartogat, rendkívül jótékony hatással van a mentális és fizikai egészségre is.
„A tenisz megmutatja az ember erejét, kecsességét, intellektusát, szellemességét, egyensúlyát, gyorsaságát, örömét, bánatát és puszta elszántságát” – állítja Brian Hainline neurológus, az Egyesült Államok Tenisz Szövetségének elnöke.
A tenisz és a hosszú élettartam kapcsolata
„A teniszezés hozzájárul az erősebb, vastagabb és egészségesebb csontokhoz – különösen azok számára, akik fiatalon kezdik el” – mondja Babette Pluim orvos, sport- és testmozgás-gyógyász szaktanácsadó, valamint a Holland Királyi Gyeptenisz Szövetség főorvosa.
A rendszeres teniszezés akár 10 évvel is meghosszabbíthatja az életet. Peter Schnohr dán kardiológus vezetésével készült koppenhágai tanulmány 8500 résztvevővel, 25 éven át vizsgálta a sport és a várható élettartam kapcsolatát.
„Az eredmények szerint a teniszezők átlagosan 9,7 évvel éltek tovább, mint más sportág képviselői.”

Kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A
A tenisz élettani hatásai
A tenisz számos jótékony hatással van a fizikai egészségre. Csökkenti az elhízást és a cukorbetegség kockázatát, javítja a koordinációt, növeli az energiaszintet és erősíti a szívet. A folyamatos mozgás növeli az állóképességet, míg a labda követése és ütése javítja a kéz-szem koordinációt és a reflexeket, ami különösen fontos az idősebb korban, mivel csökkenti az eséseket és a sérülések esélyét.
Mindössze heti 3 óra teniszezés több mint 50%-kal csökkenti a szívbetegségek kockázatát. „Részben azért, mert a nagy intenzitású mozgások, amelyeket rövid pihenőszakaszok követnek, utánozzák a hosszan tartó, mérsékelt intenzitású edzést” – tudhatjuk meg Rami Hashish-től, a Los Angeles-i Nemzeti Biomechanikai Intézet fizikoterapeutájától.
„A fizikai aktivitás során endorfinok szabadulnak fel, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a stresszt. A tenisz folyamatos stratégiai gondolkodást, gyors döntéshozatalt és alkalmazkodó képességet igényel, ami serkenti az agyműködést és kihívást jelent a kognitív képességek számára.”
Miért ajánlott a teniszezés férfiaknak?
A férfiaknál fokozott a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázata, de a teniszezés, mint intenzív kardioedzés, erősíti a szív- és érrendszert, csökkenti a vérnyomást és segíti a koleszterinszint egyensúlyban tartását is.
Az életkor előrehaladtával a férfiak izomtömege csökkenhet, de a tenisz segít megőrizni és növelni az izomerőt. Támogatja a tesztoszteronszint fenntartását, amely elengedhetetlen az izomépítéshez, a csontok egészségéhez és az általános vitalitáshoz. A folyamatos mozgás felpörgeti az anyagcserét, elősegítve a testzsír csökkenését.
A stresszkezelés sok férfi számára kihívást jelent, de a tenisz – amely gyors reakciókat és koncentrációt igényel – , remek lehetőséget kínál az feszültség levezetésére. A tenisz segít kizökkeni a hétköznapi gondokból, mindemellett fejleszti a mentális fókuszáltságot.

Kép forrása: Master1305
Hogyan segíthet ez a sport a nőknek?
A tenisz erősítheti a csontokat, így csökkenti a csontritkulás kockázatát, amelyre a nők – különösen menopauza után – fokozottan hajlamosak. Mivel a tenisz súlyt viselő, dinamikus mozgást igénylő sport, támogatja a csontok egészségét és csökkenti a törések esélyét.
„A tenisz kiváló kalóriaégető sport, egy óra játék során akár 400-600 kalóriát is el lehet égetni, intenzitástól függően. Az egész testet megmozgatja, így tónusosabbá teszi az izmokat, különösen a lábakat, a hasat és a karokat.”
A rendszeres teniszezés egyensúlyban tarthatja a hormonháztartást, csökkentheti a stresszt és javíthatja a hangulatot. A fizikai aktivitás fokozza az endorfintermelést, amely természetes módon növeli a boldogságérzetet és csökkenti a szorongást.
A tenisz nem csupán egy sport, hanem egy életforma, amely egyszerre erősíti a testet, frissíti az elmét, és akár még közösségi programnak is kiváló. Legyen szó egy baráti teniszezésről vagy egy kihívást jelentő versenyről, a játék öröme és az egészségügyi előnyök hosszú távon is éreztetik hatásukat. Ha olyan mozgásformát keresel, amely egyszerre fejleszt fizikailag és mentálisan, valamint mindig új kihívások elé állít, a tenisz tökéletes választás lehet számodra. Ragadj ütőt, és élvezd a sport adta lendületet és vitalitást – akár évtizedeken át!
Szerző: Mertain Lilla
(Kiemelt kép forrása: sergey kolesnikov)
Források: