A tenger érintése 

Olvasási idő: 3 perc

Képzeljük el, ahogy a selymes tengervíz simogatja bőrünket, a sóillatú szellő finoman körülölel, miközben a hullámok ritmusa harmonizálja testünket és lelkünket. A thalasso terápia nem pusztán egy kezelés, hanem egy varázslatos rituálé, amely a tenger éltető energiáját fordítja a regeneráció és a szépség szolgálatába.

A thalasso terápia eredete

A tenger gyógyító hatását már az ókorban is ismerték. A különleges terápia elnevezése is innen származik, „thalasso” szó a görög „thalassa” (tenger) és „therapeia” (gondozás) szavakból származik. A görögök és a rómaiak előszeretettel alkalmazták a tengervizet a bőr fiatalítására, az izmok ellazítására és a szellem felfrissítésére. Hippokratész (Kr.e. 460-377) írásaiban is megtalálhatók ilyen kezelési módok reuma és isiász esetére. A modern thalasso terápia tudományos megalapozása a 19. századra nyúlik vissza, amikor Joseph de la Bonnadière francia orvos felismerte, hogy a tengeri elemekben gazdag környezet képes visszaállítani a test természetes egyensúlyát. 1865-ben doktori munkát publikált „Thalasso terápia” címmel és ebben határozta meg először úgy, mint a „tenger általi gyógymódot”

Tudományos háttere

Számos kutatás támasztja alá a thalasso terápia jótékony hatásait. A Journal of Applied Phycology tanulmánya szerint a tengeri algák antioxidáns tartalma segít a bőr öregedésének lassításában és a sejtek regenerációjában. Emellett a Marine Drugs folyóiratban megjelent kutatások is rávilágítottak a tengeri eredetű anyagok gyulladáscsökkentő és hidratáló hatásaira. 

A thalasso terápia alapja a tengervíz ásványi anyagokban és nyomelemekben gazdag sója. A 31-35°C-ra melegített tengervíz jótékony hatású a szervezetre. A thalasso terápia a szépségápolás mellett, a gyógyászatban is hatékony.

A kezelések kiterjednek a tengervíz fürdőkre, alga- és iszappakolásokra, valamint a tengeri klímaterápiára.

A thalasso terápiát kínáló gyógyközpontok ideális esetben 500 méteren belül helyezkednek el a tengertől. Ha legközelebb tengerparton jársz, talán érdemes lehet kipróbálni ezt a kezelési formát.

tenger

Kép forrása: fast-stock

Gyógyító hatásai

A thalasso terápia alkalmazható stressz, kimerültség, immunerősítés, szív- és keringési problémák, visszérbetegségek, reumatikus fájdalmak, sportsérülések, bőrproblémák és bélbetegségek kezelésére. A sós víz csökkentheti az ízületek terhelését, enyhítheti a fájdalmat, fertőtlenít, és segíti a bőrbetegségek, mint az ekcéma kezelését. 

Fontos azonban tudni, hogy a thalasso terápia alkalmazása előtt orvosi konzultáció javasolt, ha valaki jódérzékeny, nyílt sebbel rendelkezik, vagy depressziós. Nem ajánlott továbbá asztma, daganatos betegségek, magas vérnyomás vagy szívbetegségek fennállása esetén.

A biológusok felfedezték, hogy a tengervíz összetétele hasonlít az emberi vérplazmáéra. Az algák igazi tápanyagbombák, tele bioaktív vegyületekkel, vitaminokkal, ásványi anyagokkal, például magnéziummal, vassal, cinkkel, szelénnel és jóddal. Csökkentik a koleszterinszintet, erősítik az immunrendszert, regenerálják a szervezetet, és védik a hajat, körmöket. Egy kilogramm alga annyi nyomelemet tartalmazhat, mint akár 100,000 liter tengervíz.

Szépségápolás tengeri kincsekkel

A thalasso terápia nemcsak az egészségmegőrzésben, de a szépségápolásban is csodákra képes. Ide tartozik minden olyan kezelés, amely során tengervizet, tengeri algát, sót vagy iszapot alkalmaznak.

Ilyenek például az algafürdők, a tengervizes medencékben végzett mozgásterápiák, víz alatti masszázsok, sóval végzett bőrradírozások, alga- és iszappakolások, valamint a tengeri alapú masszázsok.

Az algapakolások során a bőr ásványi anyagokkal gazdagodik, ami javítja annak feszességét és szerkezetét. Az iszappakolások – különösen a kaolin és timföld használatával – nyugtatják, tisztítják és fertőtlenítik a bőrt. A tengervizes fürdők oxigénnel dúsítják a szöveteket, lazítják az izmokat, és elősegítik a méregtelenítést. A víz ásványi anyagai hidratálják és revitalizálják a bőrt.

A thalasso masszázs után bőrünk selymesen puha lesz, főként a tengeri kivonatokat tartalmazó ápolókrémeknek köszönhetően. Népszerű a testtekercselés (body wrapping) is, ahol a testet tengeri anyagokkal átitatott vászonba csavarják. Ez a kezelés feszesíti a bőrt és fiatalító hatást érhet el.

Franciaországban az 1960-as években nyitotta meg kapuit az első thalasso terápiás központ. Napjainkban világszerte 100 thalasso centrum található. A thalassoterápiát elsősorban a francia, a spanyol, az észak-afrikai és a német partmenti gyógyfürdőkben és wellnessk linikákon vehetnek igénybe az emberek. 

Kép forrása: fast-stock

Ha nem jársz épp tenger közelében…

A thalasso terápia otthon is könnyen alkalmazható, csupán néhány tengeri alapanyagra van szükség hozzá. Vegyél egy meleg fürdőt, majd a tengeri sóval végzett bőrradírozás után, készíts tengeri iszap- vagy algapakolást, és engedd, hogy a természet gyógyító ereje elárassza a tested és lelked.

A thalasso terápia több, mint egyszerű wellness-kezelés. Segít megőrizni a testi-lelki egyensúlyodat, és lehetőséget ad arra, hogy közelebb kerülj a természethez és önmagadhoz. Legyen szó egy luxus tengerparti wellness központról vagy egy otthoni sófürdőről, a thalasso rituálé a nyugalom és a jótékony harmónia élményét hozza el számunkra.

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: Prostock-studio)

Források:

  1. Termálfürdő.hu: Thalasso terápia: így gyógyít a tenger
  2. Taurusreisen.hu: Thalassoterápia
  3. Jgypk.hu: Thalassoterápia (tenger-gyógyászat)
  4. Goodspaguide.co.uk: Mi az a thalasso terápia?

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben