A támogató munkahelyi közösség ereje – Longevity vállalati kultúra 3. rész

2025. április 10. | Címlap, Címlap-kiemelt, Kiemelt, Longevity-Flow

Olvasási idő: 4 perc

A munkahelyi barátságok láthatatlan erőként formálják a vállalati kultúrát. Ahol valódi emberi kapcsolatok szövődnek, ott a munkavégzés nem puszta kötelesség, hanem közös ügy. A kutatások rendre azt igazolják, hogy azok a munkavállalók, akik bizalomra, támogatásra és baráti kötelékekre lelnek a munkahelyükön, jóval elkötelezettebbek, kreatívabbak és kitartóbbak. Hogyan teremthetünk ideális környezetet és feltételeket a munkatársi közösségek számára? Most 3 jól alkalmazható ötletet mutatunk neked!

Számos kutatás igazolja, hogy a munkahelyi belső összetartozás segít hosszú távon megtartani a tehetséges munkatársakat, csökkenteni a fluktuációt, és életet lehelni a cég küldetésébe. Lojalitás, erős vállalati kultúra, stabil szervezeti háttér – napjainkban ezek azok az értékek, amelyekért a legtöbb vállalat komoly küzdelmet folytat.

A longevity vállalati kultúráról szóló cikksorozat első két részében azt vizsgáltuk meg, hogyan járulhat hozzá az erős szervezeti kultúra, illetve az egyéni és vállalati célok összehangolása a hosszú távon is fenntartható sikeres cégműködéshez. A mostani, harmadik rész arról szól, hogyan alakíthatunk ki olyan munkahelyi környezetet, ahol a csapattagok inspirálják és támogatják egymást, elősegítve ezzel a hosszú távú jóllétet és produktivitást.

Munkahelyi kapcsolatok és egészség

Tudományos kutatások szerint az erős társas kapcsolatok csökkentik a stresszt, javítják a mentális egészséget és akár 50%-kal csökkenthetik a korai halálozás kockázatát. A magány és a társas izoláció viszont ugyanolyan káros lehet, mint a dohányzás vagy az elhízás. (House et al., 1988, Science).

Egy izraeli tanulmány szerint azok a munkavállalók, akik jó kapcsolatot ápolnak kollégáikkal, sokkal egészségesebb életet élnek. A kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a támogató munkahelyi környezet biztonságot és önbizalmat ad, ezáltal csökkentheti a stresszt és a korai halálozás kockázatát.

Társas kapcsolatok és hosszú élet

A Harvard Egyetem 75 éven át tartó longitudinális kutatása kimutatta:

„a minőségi emberi kapcsolatok alapvető szerepet játszanak az emberek testi-lelki jóllétében. Az erős, stabil támogató kapcsolati hálózattal rendelkezők jobb fizikai és pszichés egészségnek örvendenek, és hosszabb élettartammal rendelkeznek.”

De hogyan építhetünk olyan munkahelyi közösséget, amely nemcsak a hatékonyságot, hanem a hosszú távú egészséget és jóllétet is támogatja?

A hagyományos csapatépítő tevékenységek mellett érdemes innovatív megoldásokat is alkalmazni a munkahelyi közösségek erősítésére. Vezesd be cégednél az alábbi három 

munkahely

Kép forrása: tsyhun

„Wellness Walk & Talk” – Mozgásalapú meetingek

A longevity szemlélet szerint a hosszú élet egyik fontos pillére a rendszeres testmozgás. A folyamatos ülés nemcsak az egészségünkre, hanem a kreativitásunkra is negatív hatással van: kísérleti kutatások szerint a séta akár 60%-kal növeli a kreatív gondolkodást.

Hogyan?

  • Szervezzünk hetente egy megbeszélést úgy, hogy közben sétálunk egyet a természetben vagy a közeli parkban. 
  • Alakítsunk át egy-egy egyéni vagy páros mentorálási beszélgetést „walk & talk” formátumra.

„Slow Lunch Club” – Tudatos étkezés közösen

Az étkezés nemcsak a táplálkozásról, hanem a társas kapcsolatok erősítéséről is szól. A gyors ebédek helyett a tudatos étkezés és az elmélyült beszélgetések csökkenti a stresszt és támogatják a hosszú távú egészséget. Ráadásul az emésztés számára is kedvezőbb, ha nem kapkodva fogyasztjuk el az ételt. Egy nyugodtabb ebédszünet arra is alkalmat ad, hogy az egészségtudatosságról és az ételekről is beszélgessünk munkatársainkkal.

Hogyan?

  • Hetente egy nap „Slow Lunch Club” – egy közös, nyugodt ebéd, ahol a telefonozás helyett a csapattagok csak egymásra figyelnek.
  • Minden hónapban egy önkéntes hozzon egy egészséges receptötletet, amit a kollégák közösen próbálnak ki.

„Shadowing” napok szervezése

A munkahelyi „shadowing” programok célja, hogy a munkatársak testközelből ismerhessék meg egymás feladatait azáltal, hogy egy-egy kolléga tevékenységét közvetlenül, „árnyékként” követik – innen ered maga az elnevezés is. E folyamat során nem csupán a különböző munkakörök gyakorlati oldalát ismerik meg, hanem betekintést nyernek a másik fél problémamegoldó módszereibe és mindennapi kihívásaiba is. Az ily módon megszerzett tapasztalatok nemcsak a szervezeti tanulást mélyítik el, hanem erősítik a munkavállalói elköteleződést is.

„A program elősegíti a kollégák közötti empátia és együttműködés fejlődését, amely közvetetten hozzájárul a munkavégzés hatékonyságához és az általános elégedettség növekedéséhez. A szervezeten belüli különféle szerepek mélyebb megértése pedig csökkenti a konfliktusok esélyét, s támogatja az eredményesebb csapatmunkát.”

Hogyan? 

  • A munkavállalók egy napra követhetik egy másik osztály vagy pozíció munkáját, megismerve ezzel a szervezet különböző részeit és erősítve a belső kapcsolatokat.

Kép forrása: Harbucks

A fent bemutatott kreatív módszerekkel nemcsak az együttműködést erősíthetjük, hanem egy egészségesebb és fenntarthatóbb szervezeti kultúrát is teremthetünk – amelyben az emberek hosszú távon jól érzik magukat.

„A HR trendek jól jelzik, a jövő vállalata nemcsak eredményeket termel, hanem közösséget épít. Olyan közeget, ahol a munkatársak nem csupán egymás mellett, hanem egymásért dolgoznak. Ahol a jóllét nem mellékterméke, sokkal inkább alappillére a mindennapi működésnek.”

Ha szeretnénk valódi, hosszú távon fenntartható értéket teremteni, ideje újradefiniálnunk a munkahely fogalmát. Nem elég a feladatokat optimalizálni – kapcsolatainkat is ápolnunk kell. A bizalom, az odafigyelés és a közös élmények adják meg azt az érzelmi hátteret, amelyből erő, lojalitás és inspiráció fakad.

Most rajtunk a sor. Kezdjük el lépésről lépésre átalakítani a cég vállalati kultúráját úgy, hogy a hosszú élet ne csak az egyének, hanem a szervezetek kiváltsága is lehessen. Mert a longevity több mint az egészséges, hosszú élet eszköztára – egy újfajta szemlélet, amelyben az emberi kapcsolatok értéket teremtenek, és az együttműködés válik a legnagyobb versenyelőnnyé.

Lépjünk most – mert a legjobb idő egy támogató munkahelyi közösség építésére mindig a jelen.

Szerző: Kereszti Zsófi

(Kiemelt kép forrása: Branislav Nenin)

Források:

  1. Holt-Lunstad: Social Relationships and Mortality Risk: A Meta-analytic Review
  2. House és munkatársai:Social Relationships and Health
  3. Inbal Nahum-Shani, Peter A. Bamberger, and Samuel B. Bacharach: Social Support and Employee Well-Being: The Conditioning Effect of Perceived Patterns of Supportive Exchange 
  4. The Good Life: A Discussion with Dr. Robert Waldinger
  5. Stanford report: Stanford study finds walking improves creativity
  6. Janet M. Warren, Nicola Smith, Margaret Ashwell: A structured literature review on the role of mindfulness, mindful eating and intuitive eating in changing eating behaviours: effectiveness and associated potential mechanisms 

Ezek is érdekelhetnek:

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

181 nap, 400 cikk, 40 interjú – Féléves a Longevity Magazin
181 nap, 400 cikk, 40 interjú – Féléves a Longevity Magazin

Eltelt félév, s talán már egyre többen értik: a longevity nem sprint, maraton. Nem eszközkészlet és nem egy újabb életmódtrend, sokkal inkább egy átfogó filozófia, a testi, szellemi és lelki egészség összjátéka. Egy olyan komplex szemlélet, amely képes megváltoztatni...

bővebben