A szerelem fiatalon tart, de hogyan?

2025. február 15. | Címlap, Egészségkód

Olvasási idő: 3 perc

A görögöknek hét szavuk van a szeretetre. Talán mert ők már régóta tudják, hogy a szerelem nem egyetlen érzés, hanem a vágy, az odaadás, a barátság, a szenvedély és az időtlen összetartozás elegye. Egy érzés, amely közelebb visz valakihez, miközben saját magunkhoz is utat nyit, mintha az idő egy pillanatra megállna, és újra azok lehetnénk, akik valaha voltunk – vagy akik mindig is lenni akartunk. De vajon miért érezzük magunkat könnyedebbnek és élettel telibbnek, amikor szeretünk és milyen pszichológiai mechanizmusok teszik a szerelmet az egyik legerősebb érzelmi fiatalító erővé?

A szív három alappillére: mitől működik a szerelem?

Platón szerint az ember egykor tökéletes, gömbölyű lény volt, két arccal, nyolc végtaggal, egységben önmagával és a világgal. Ám az emberek túl vakmerőnek bizonyultak – az ég felé nyúltak és az istenekre törtek. Zeusz haragja azonban lesújtott rájuk: egyetlen mozdulattal kettéhasította őket. Azóta a férfiak és nők egymás után kutatva bolyonganak, ösztönösen érezve, hogy valahol létezik a másik felük

De a filozófiai megközelítésen túl miért érezzük úgy, hogy egy másik ember mellett válunk egésszé? A pszichológia szerint a szerelem az egyik legerősebb érzelmi szükségletünk: az elfogadás, az intimitás és az érzelmi biztonság iránti vágyunk mélyen beágyazódik a lélektani működésünkbe. Sternberg (1986) szerelemháromszög-elmélete szerint a tartós kapcsolat egyik titka a szenvedély, az intimitás és az elköteleződés egyensúlya.

És éppen ez az érzelmi dinamika az, amely fiatalon tarthat.

A szenvedély új energiákat ébreszt, az intimitás mély biztonságot ad, az elköteleződés pedig szilárd stabilitást teremt, amelyben az ember kibontakozhat.

szerelem

Kép forrása: La Famiglia

Szeretni és szeretve lenni: recept az érzelmi fiatalsághoz

Az ember társas lény – állítja a szociálpszichológia atyja, Elliot Aronson. Ám nem kell elismert szociálpszichológusnak lennünk ahhoz, hogy felismerjük kapcsolataink transzformatív erejét.  Elég csak végignézni egy nevető párt vagy egy egymás kezét kereső idős házaspárt, és máris világossá válik, hogy kapcsolataink meghatározzák, hogyan éljük meg az idő múlását. Az érintés megnyugtat, a közös nevetés oldja a feszültséget, egy mély beszélgetés mindent más megvilágításba helyezhet. Ezek a hétköznapi lenyomatok aktívan formálják az idegrendszert, és erősítik a rezilienciát, a pszichés ellenálló képességet. Már korábban is írtunk arról, hogy miként gyengíti a magány a lelket és terheli meg a testet. 

A pozitív érzelmek ezzel szemben erőt adnak, megtartanak, és láthatatlan védőhálót szőnek körénk, amelyben biztonságra és harmóniára lelhetünk.

Hosszú távon formálják a gondolkodásunkat és viselkedésünket, alakítják azt, ahogyan a világot és önmagunkat látjuk. A broaden-and-build elmélet szerint, az olyan érzelmek, mint az öröm, a kíváncsiság és a szeretet, szó szerint kinyitják az elménket: tágabb perspektívát adnak, növelik a kreativitást, és segítenek rugalmasabban kezelni a stresszt. És ha valami igazán nagyot dob ebben a játékban, az a szerelem. A közelség, az intimitás és az érzelmi biztonság állandó ciklusokat indítanak el, amelyek segítenek felfedezni, alkotni és kapcsolatokat építeni.  Ez a kreatív nyitottság hozzájárul a személyes erőforrások – legyenek azok fizikai, intellektuális vagy érzelmi – gazdagodásához, amelyek később segítenek a stresszkezelésben és az élet kihívásaival való megküzdésben.

Kép forrása: Branislav Nenin

Martin Seligman szerint az élet minőségét nem az évek száma határozza meg, hanem az, hogy milyen kapcsolataink vannak. A fiatalság nem azon múlik, hány évesek vagyunk. Sokkal inkább egy képesség, hogy még mindig hiszünk a csodákban, az újrakezdés lehetőségében, és abban, hogy áll mellettünk valaki, akinek a szemében az időtlen önmagunkat láthatjuk visszatükröződni. Talán a görögök sem véletlenül hittek abban, hogy a szeretetnek számtalan formája van – és ha megtaláljuk azt, amelyben igazán önmagunk lehetünk, az idő hirtelen más jelentést nyer.

Szerző: Révész Bogi

(Kiemelt kép forrása: La Famiglia)

Források:

  1. Sternberg: Triangular Theory of Love
  2. Fredrickson: The broaden-and-built theory of positive emotions
  3. Dreisoerner et al.: Self-soothing touch and being hugged reduce cortisol responses to stress: A randomized controlled trial on stress, physical touch, and social identity
  4. Aronson, E. (2023) A társas lény. J. Aronson közreműködésével, T. Tóth É. ford. Budapest: HVG Könyvek.

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben