Az alpesi síversenyzéstől a harvardi laborokig, az olimpiai sportolóktól a vállalati felsővezetőkig – Dr. Anna Erat minden lehetséges szögből feltérképezte az egészséget. A longevity-vel, mesterséges intelligenciával és orvostechnológiával foglalkozó szervezetek igazgatósági tagjaként, belgyógyász és sportorvos szakorvosként, a csúcstechnológiás tudományt gyakorlati tapasztalatokkal ötvözi, hogy új szemléletet adjon a teljesítményről, a regenerációról és az öregedésről szóló diskurzusban. Ebben az interjúban arról mesél, miért éppen a nőközpontú longevity szemlélet, a sportorvoslás, a mitokondriumok egészségének védelme, a hormonális ciklus ismerete és a tudatos regeneráció jelentik annak a jövőnek az alappilléreit, amelyben az egészség fenntartható, személyre szabott és mélyen emberi lehet.
Zürichtől Harvardon át a Világgazdasági Fórumig – pályafutása különböző kultúrákon és szakterületeken ível át. Hogyan formálták ezek a tapasztalatok az egészségről és az életcélról alkotott elképzelését?
„Az, hogy különböző kontinenseken, többek között Európában, Amerikában és Afrikában tanulhattam és dolgozhattam, alapjaiban formálta a szemléletemet az egészségről és az élet értelméről. A különböző kultúrákban szerzett tapasztalatok arra tanítottak meg, hogy a valódi egészség és életcél akkor születik meg, ha az egyéni jóllét összeér a globális felelősségvállalással. Fontos, hogy tudományos alapokon maradjunk, miközben támogatjuk az innovációt és törekszünk a lehető legjobb egészségügyi ellátásra.”
A világklasszis sportolókkal és nemzetközi vezetőkkel való közös munka teljesen átformálta a gondolkodását arról, mit is jelent valójában a csúcsteljesítmény. A kiemelkedően teljesítő emberek titka nem csupán a rendkívüli tehetség, hanem az alapok iránti rendíthetetlen elkötelezettség, fegyelem és következetesség – minden egyes nap. A regeneráció ma már ugyanolyan fontos, mint maga az edzés, miközben a megfelelő táplálkozás és a mentális ellenállóképesség szintén alapvető pillérek, nemcsak választható extrák. Ez a szemlélet a saját életében is megjelenik – az alvásnak állandó helye van a napirendjében, a legegyszerűbb mozgásnak is jelentőséget tulajdonít, és minden nap szán időt arra, hogy rendet tegyen a fejében is.

Dr. Anna Erat
Az élsporttól a a globális egészségügyi színtérig, többnyire férfiak uralta területeken dolgozott. Milyen hatással volt ez arra, ahogyan orvosként és vezetőként működik? Mit gondol, mire kellene leginkább fókuszálnia egy valóban nőközpontú longevity-rendszernek?
„Az, hogy férfiak uralta területeken kellett helytállnom, formálta a szemléletmódomat és megerősítette a hivatásom iránti elköteleződésem. Nőként gyakran a szaktudásommal és az empátiámmal együtt kellett elnyernem mások bizalmát. Ez lehetővé tette, hogy mélyebben és emberibb módon kapcsolódjak a páciensekkel és a kollégákkal.”
„Egyúttal arra is ráébresztett, hogy milyen hiányosságok vannak az egészség meghatározásában és biztosításában – különösen a nők és egyes etnikai csoportok esetében, akiknek igényei a kutatásokban és az ellátásban hosszú időn át háttérbe szorultak.”
A fenti hiányosságokat felismerve Erat nemrég csatlakozott a Women’s Brain Foundation nevű szervezethez, amely a női egészség és a precíziós orvoslás előmozdításán dolgozik a politikai döntéshozatalban, a tudományos kutatásokban és a klinikai gyakorlatban egyaránt. Véleménye szerint a nemi egyenlőség megteremtése az orvostudományban túlmutat a puszta reprezentáción: a tudományos alapelveket is újra kell gondolni. Mint mondja: „Az orvosi irányelveknek szakszerű klinikai vizsgálatokon kell alapulniuk, de a nőket hosszú időn át szinte teljesen kihagyták ezekből, így a mai protokollok többsége még mindig elsősorban férfiak adataira épül.”
Úgy véli, az egyik leginkább mellőzött terület a menstruációs ciklus. Annak ellenére, hogy világos a fiziológiai jelentősége, ritkán veszik figyelembe az edzéstervek vagy a versenynaptárak kialakításakor. Dr. Erat szerint azonban a személyre szabott, precíziós orvoslásban – amelynek a nemet és az etnikumot is figyelembe kell vennie – a női hormonális ciklusnak kulcsszerepe van: legyen szó teljesítményről, öregedésről vagy az agy hosszú távú egészségéről.
Még a sérülések mintázata is tükrözi a hormonális ingadozások hatását, de a következmények jóval túlmutatnak a sportteljesítményen. A longevity orvoslásban, a mentális egészségben és az agyműködésben egyaránt fontos szerepe van a hormonális ciklusnak és a menopauza során csökkenő nemi hormonoknak – különösen a demencia és az Alzheimer-kór tekintetében. „Sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk a hormonokra” – hangsúlyozza –, „főként az öregedéssel járó kihívások idején.”
Ugyanilyen fontosnak tartja a mitokondriumok egészségét, különösen a NAD-szintet, amely kulcsszerepet játszik az öregedésben és a betegségek megelőzésében.
„A mitokondriális egészség az öregedés egyik fő ismérve. Az NAD és a mitokondriumok állapota egyaránt fontos férfiak és nők számára, azonban mivel a mitokondriumokat az anyánktól örököljük, nőként tudatosítanunk kell, hogy a következő generáció – a gyermekeink – mitokondriális egészsége is rajtunk múlik.”

Dr. Anna Erat
Hogyan egészíti ki egymást a sportorvoslás, az epidemiológia és a vezetőképzés az Ön prevenciós szemléletében?
„A sportorvoslás, az epidemiológia és a vezetőképzés hármasa lehetőséget ad arra, hogy a megelőzés fókuszú egészségügyi ellátást több, egymást jól kiegészítő nézőpontból közelítsem meg. A sportorvoslás alapos tudást nyújt a fizikai teljesítményről, a mozgás és a regeneráció fontosságáról; az epidemiológia adatvezérelt módon segít megérteni a lakosság egészségi állapotát és a betegségek kockázati mintázatait; a vezetőképzés pedig abban segít, hogy ezeket az ismereteket a gyakorlatba átültetve rendszerszintű változást indítsanak el.”
Szerinte e három terület találkozása olyan erős szemléleti keretet ad, amelyben a prevenció már nem csupán a betegségek elkerülését jelenti – hanem a testi-lelki működés optimalizálását, az egészséges életévek számának meghosszabbítását, valamint azt, hogy az egyének és intézmények megalapozott, előrelátó döntéseket tudjanak hozni.
Dr. Erat szerint a sportorvoslást érdemes egyfajta élethosszig tartó egészségszemléletként értelmezni, amely a fizikai ellenállóképességre, a jól működő mozgásképességre és a megelőzésen alapuló ellátásra fekteti a hangsúlyt. Ez a megközelítés nemcsak élsportolókra vonatkozik – mindannyiunk életében fontos szerepet játszhat, különösen az idő múlásával, amikor a hosszú távú egészségmegőrzés egyre nagyobb jelentőséget kap.
A gyakorlatban azt szeretné, ha a háziorvosi rendelőkben a mozgásképesség rendszeres felmérése ugyanolyan természetes lenne, mint a vérnyomásmérés, és az edzéstervet éppúgy személyre szabnák, mint a felírt gyógyszereket.
Ha a mindennapi ellátás részévé válik az erő, az egyensúly és a regeneráció fejlesztése, akkor – ahogy fogalmaz – „a problémák folyamatos javítgatása helyett valódi, tartóst stabilitást alapozhatunk meg mindenki számára, bármely életszakaszban.”

Dr. Anna Erat
Egészségtudatos vezetésről szóló előadásaiban – különösen női közönség előtt – mit tart a legfontosabb üzenetnek a hosszú távú siker és a testi-lelki egyensúly szempontjából?
„Sok nő úgy érzi, önzőség, ha figyelmet fordít önmagára és az egészségére. Pedig ez egyáltalán nem önzés” – hangsúlyozza Erat.
„Ahhoz, hogy valaki valóban produktív legyen, és értékes szereplője maradjon bármilyen közösségnek – legyen az egy szervezet, a család vagy a társadalom, először saját magát és az egészségét kell előtérbe helyeznie.”
Mozgás szempontból szerinte a regeneráció legalább olyan fontos, mint maga az edzés: „A regenerációt éppolyan tudatosan kell megtervezni, mint az edzéstervet.” Emellett a hosszú élet egyik legfontosabb tényezőjének az emberi kapcsolatokat tartja. „A közös étkezés, a közös mozgás és az erős, tartalmas emberi kapcsolatok mind kulcsszerepet játszanak az egészséges öregedésben.” Saját sportolói tapasztalataiból kiindulva hozzáteszi: „A sport önbizalmat, kitartást és vezetői képességeket fejleszt a nőkben – ezek a készségek pedig közvetlenül táplálják a szakmai ambíciót és a sikert.”

Dr. Anna Erat
Mi lenne az az egy gondolat, amit útravalóul adna az olvasóinknak?
„Mozgás terén figyeljenek arra, mi az, amit igazán örömmel csinálnak. Érdemes az erőnléti és az állóképességi edzést kombinálni – ideálisan HIIT (High-Intensity Interval Training) formájában, amelyben rövid, intenzív szakaszokat pihenőidő vagy alacsonyabb intenzitású mozgás követ. A regeneráció – beleértve a táplálkozást és az alvást is – legyen ugyanolyan fontos, mint maga az edzés. A legfontosabb azonban az, hogy ápolják és tartsák fenn az értékes, emberi kapcsolataikat, miközben mindezt örömmel és felszabadultan élik meg. A »Csak élvezd az utazást« erőteljes emlékeztető – különösen az egészség és a longevity kontextusában –, hogy a fejlődés nem pusztán az elért eredményekről szól, hanem arról is, hogy közben tudatosan jelen legyünk, és a folyamat minden pillanatát megéljük.”
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép: Dr. Anna Erat)