Az öregedés biológiai folyamatait célzó legújabb tudományos felfedezések között kiemelt figyelmet érdemelnek a szenolitikumok. Ezek az anyagok ugyanis képesek eltávolítani azokat a sérült sejteket, amelyek idővel negatív hatással lehetnek a szervezetünkre, gyulladásokat, betegségeket előidézve. Ha megszabadulunk tőlük, jelentősen csökkenthetjük az öregedés látható és érezhető jeleit.
A szenolitikumok tehát nem csupán a hosszú élet titkát kínálják, hanem hozzájárulhatnak a fizikai és szellemi frissesség megőrzéséhez is.
Mi a sejtszeneszcencia?
Ahhoz, hogy megértsük a szenolitikumok működését, előbb a problémával, vagyis a sérült sejtekkel kell foglalkoznunk. Szóval kezdjük az elején! A sejtszeneszcencia egy biológiai folyamat, amely során a sejtek elveszítik osztódási képességüket. Valójában egy védelmi mechanizmus a károsodott sejtek szaporodásának megállítására. Azonban így is problémát okozhatnak: a jelenlétük hosszú távon szövetkárosodáshoz és gyulladások kialakulásához vezethet.
De mit tehetünk ez ellen? Így érkezünk el tehát a szenolitikumokhoz, amelyek célja az öregedő sejtek eltávolítása, ezáltal javítva a szervezet regenerációs képességét és támogatva az egészséges öregedést
Hogyan működnek a szenolitikumok?
A szenolitikumok képesek célzottan hatni az öregedő sejtekre és eltávolítani őket. Ezt úgy tudják elérni, hogy beavatkoznak a káros sejtek biológiai folyamataiba és elősegítik az apoptózist, vagyis a programozott sejthalált
Szenolitikum például az eredetileg rákgyógyszerként fejlesztett dasatinib, ami a sejtciklus szabályozására hat, vagy a kvercetin, ami egy természetes flavonoid.
A két hatóanyag ígéretes lehetőségeket kínál az öregedésgátlás és az egészségmegőrzés terén. Egy 2019-ben végzett klinikai vizsgálat megerősítette, hogy képesek hatékonyan csökkenteni a szeneszcens sejtek okozta terhelést a szervezetben.
Egy másik kutatás során 6 hónapon keresztül 19 résztvevővel vizsgálták, hogyan hatnak a szenolitikumok az epigenetikai öregedésre. Az eredmények egyértelműen bizonyítják, hogy ezek a hatóanyagok hozzájárulhatnak a sejtek fiatalításához, az öregedés jeleinek enyhítéséhez, valamint az életminőség javításához.

Kép forrása: Cottonbro
Szenolitikumok és a hormonális egészség
A szenolitikumok fontos szerepet játszanak a női egészség fenntartásában is, hiszen jelentősen képesek befolyásolni a hormonális rendszer működését. Azáltal, hogy csökkentik az elöregedett sejtek számát, hozzájárulnak a szövetek egészségének megőrzéséhez és a hormonális változásokkal járó menopauza okozta tünetek csökkentéséhez is.
További kutatások elvégzésére ad okot, hogy az eddigi vizsgálatok szerint ezek az anyagok amellett, hogy felszabadítják a szervezetünket a káros sejtek terhelése alól, csökkentik a bőr és a belső szövetek öregedésének jeleit is. Ezáltal a bőr megfiatalodhat, a belső szövetek egészsége révén pedig mérséklődik az egészségügyi problémák kockázata.
Természetes szenolitikum források
A táplálkozási szokásaink és az egészségi állapotunk közötti összefüggésre már számos kutatás rávilágított. Az utóbbi időben azonban célzottan kezdték vizsgálni, melyek azok az élelmiszer-összetevők, amelyek jelentősen befolyásolják a sejtek öregedési folyamatát. Az állatokon végzett vizsgálatok során a resveratrol (gyümölcsök és termések héjában természetesen előforduló vegyület), az E-vitamin és a szójafehérje izolátum ígéretes eredményeket mutattak, mivel ezek az összetevők csökkentették a szeneszcencia mértékét.
A kérdés már csak az, hogyan építhetjük be a mindennapjainkba a szenolitikumokat. A természetes forrásból származó szenolitikus hatóanyagok, mint például a kvercetin és a fisetin azontúl, hogy késleltetik az öregedés jeleinek megjelenését, csökkentik a gyulladásokat is.
A különböző bogyós gyümölcsök, alma, hagyma és a zöld leveles zöldségek kimondottan magas kvercetin tartalommal rendelkeznek. A fisetin pedig, ami egy erőteljes flavonoid, megtalálható az eperben, szőlőben és az uborkában is. Közülük az eper különösen gazdag fisetinben, ezért érdemes minél gyakrabban fogyasztani belőle.

Kép forrása: Emily Rose
Ez lehet a hosszú és egészséges élet egyik titka?
Ahogy a világ egyre inkább a prevenciós és egészségmegőrzési stratégiákra helyezi a hangsúlyt, úgy válik egyre fontosabbá a szenolitikumok szerepe. A kutatásoknak köszönhetően egyre többet tudunk a szenolitikumok hatásairól és ezzel együtt az öregedés késleltetéséről. Egyre világosabb az is, hogy a táplálkozási szokásaink változtatásával nemcsak a sejtjeink egészségéhez járulhatunk hozzá, hanem egy hosszú, aktív és boldog élethez is.
Szerző: Hevesi Szandra
(Kiemelt kép forrása: Google Deep Mind)