„A segítés mélyen motivál engem.” – Interjú Tarjániné Nagy Nikolettával

2025. február 22. | Címlap, Longevity-sztorik

Olvasási idő: 5 perc

Saját kiégésének is komoly szerepet tulajdonít abban, hogy szakmát váltott és coach lett. Nem érezte meg időben, de előző munkahelyén a kiégés állapotába került, ekkor eldöntötte, hogy változtat: új vizekre evez, és megismeri a coaching különleges világát. Ma már fiataloknak, sportolóknak, és a mindennapi akadályokkal küzdő felnőtteknek segít abban, hogy több önbizalommal, hatékonyabb eszközökkel és tudatosabban érjék el céljaikat. Tarjániné Nagy Nikoletta coachként dolgozik, és épp fiatalkori énjének álmait valósítja meg. – Interjú.

 

Honnan indult a coaching iránti elhivatottságod?

Személyes tapasztalat és egy nehéz életszakasz hozott közelebb a coaching világához. Előző munkahelyemen ismerkedtem meg mélyebben a coaching módszerével, majd mikor a kiégés állapotába kerültem, ez a módszer vitt a megoldás irányába. A munkahelyemen akkor minden segítséget megkaptam, így jutottam el vállalaton belül egy pszichológus-coach szakemberhez. Vele már egyetlen alkalom is rendkívül hatékonynak bizonyult, az akkor kapott módszer a mai napig aktívan él bennem és ma már saját ügyfeleimnél alkalmazom ezt. Akkori munkahelyemen személyi asszisztensként dolgoztam, ahol mások nehézségeinek meghallgatása és megoldása a mindennapi munkám része volt. Ezek a tapasztalatok is hozzásegítettek felismerni, hogy a segítés mélyen motivál engem, valójában amióta az eszemet tudom, központi eleme az életemnek. Végül a coaching és a pszichológia iránti érdeklődésem együtt vezetett oda, hogy szakmát váltottam.

 

Hogyan lett valóság az elhatározásból?

Rövid idő alatt rájöttem, hogy két teljesen eltérő területet nem lehet egyensúlyban tartani, nem tudok teljes bedobással mindkét területen jól teljesíteni. Ezért a coaching-képzésem alatt felmondtam az akkori munkahelyemen, hogy 100 százalékban erre koncentrálhassak. Ez volt az a pillanat, amikor úgy éreztem, itt az ideje új küldetést találni, és végre megtapasztalni milyen az, ha a segítés hivatássá válik.

 

Kik fordulnak hozzád leggyakrabban?

Nagyon széles körből érkeznek ügyfeleim: fiatalok, gyerekek, felnőttek, szülők, sőt sportszülők is. Az egyik leggyakoribb probléma az önbizalomhiány, ami szinte minden életkorban megjelenhet.

Gyakran nem is ezzel keresnek meg először, hanem például azzal, hogy nem érzik magukat sikeresnek vagy stresszelnek, de hamar kiderül, hogy a probléma gyökere az önbizalommal kapcsolatos.

Akiknek a munkahelyükkel kapcsolatban vannak gondjaik, hasonlóan hozzám legtöbbször a kiégés tüneteit tapasztalják. Ők is szép számban keresnek meg engem, és nagyon hatékonyan tudunk együtt dolgozni. A fiatalok esetében sokszor a szülők keresnek meg engem, de előfordul az is, hogy tizenévesek maguk írnak nekem, hogy segítsek a mindennapi gondjaik megoldásában.

interjú

Kép forrása: Tarjániné Nagy Nikolett

Hogyan lehet önbizalmat erősíteni a coaching folyamat segítségével? 

Minden a meglévő erősségek feltárásával kezdődik. A hozzám fordulókra kifejezetten, de alapvetően a legtöbb emberre is igaz, hogy gyakran nem látják, milyen erőforrásokkal rendelkeznek.

Én a coaching során ezeket segítek felszínre hozni és tudatosítani, mi az, amire építhetjük a magunkba vetett hitünket.

Fontos, ha tisztában vagyunk azzal, miben vagyunk jók, és azzal is, milyen irányba vagyunk képesek fejlődni. Ezt követően arra összpontosítunk, hogy közösen meglássuk, hogyan tudunk megbirkózni a kudarcokkal, és hogyan lehet az ilyen nehéz helyezetekből tanulni. Az ügyfeleim saját életük apró, de mélyreható változásain keresztül sokkal magabiztosabbá és kiegyensúlyozottabbá válnak a coaching során, és ezt megtapasztalni velük felemelő érzés.

Az egyik legnagyobb eredményt egy középiskolás sportoló lánynál értük el. Az önbizalomhiánya a mindennapokban és a sportban is akadályt jelentett számára. Nem tudott ismerkedni, sőt, gyakran nem mert megszólalni közösségben, ami a sportban kifejezetten hátrányként jelent meg, hiszen szüksége lett volna arra, hogy újabb kapcsolatokat építsen ki. Emiatt rengeteget idegeskedett, gyakori tapasztalata volt a szorongás, és mindez a sportteljesítményén is meglátszott. Néhány hónap alatt hatalmas változáson ment keresztül: sokkal nyitottabbá vált, könnyebben talált kapcsolatot másokkal, és a sportban is egyre jobb eredményeket ért el. Azt mondta a coaching folyamat végére eljutott odáig, hogy sokkal kevésbé tart attól, mit fognak róla gondolni mások, mi lesz, ha megszólal emberek között, hogyan tekintenek rá sportolás közben.

Nagyon fontos áttörést ért el, amivel az egész személyisége kibontakozhatott, magabiztosabb lett és ezáltal sikeresebb is.

Örülök, hogy részese lehettem ennek a változásnak.

Kép forrása: Tarjániné Nagy Nikolett

A sportoló lány példájából is kiderül, hogy sport coachinggal is foglalkozol. Mit jelent ez pontosan? 

A sport coaching ma már egyre inkább felértékelődik, hiszen felismertük, hogy a kimagasló teljesítmény nem csupán fizikai erőnléten múlik. Egy sportoló pszichés állapota legalább annyira meghatározó tényező, hiszen a mentális erőnlét fejlesztése nélkülözhetetlen a sikerhez.

A sport coaching egyik alapvető eleme az önbizalom és a magabiztosság erősítése – egy sportolónak hinnie kell önmagában, bíznia kell a saját képességeiben, hogy elérje a kitűzött céljait. Ezen túlmenően a sportolók sajátos mentális kihívásokkal szembesülnek, például a kiégéssel, amikor a várt sikerek elmaradása próbára teszi a motivációjukat. A célkitűzések – legyenek rövid vagy hosszú távúak – szintén más megközelítést igényelnek, mint a klasszikus life coaching esetében.

Tovább árnyalja a képet, hogy a sport nem egyéni vállalkozás: az edző, a csapattársak, sőt utánpótláskorú sportolóknál a szülők is aktív szereplői a folyamatnak.

Ez a komplex kapcsolatrendszer különbözteti meg a sport coachingot az általános életvezetési tanácsadástól, hiszen itt egy sokkal összetettebb dinamikában kell megtalálni az egyensúlyt és a fejlődés útját.

 

Mi a legnagyobb tanulság, amit a coaching során tanultál?

Az, hogy minden fejben dől el. Az emberek gyakran maximalista elképzelésekkel keresnek fel, de fontos felismerni, hogy nem kell tökéletesnek lenni. Az életben az elég jó is elég. A boldogság kulcsa az, hogy megtaláljuk az általunk definiált elég jó állapotot, és ezt elfogadjuk. Ennek elérésében a tudatos gondolkodás kulcsfontosságú. Egy egyszerű gyakorlatot is említenék: nagyon jól működik, ha pozitív visszajelzéseket adunk másoknak. Egy ügyfelem a mindennapjai részévé tette, hogy minden nap valami jót tesz vagy mond a környezetében élőknek. Ez nemcsak az emberi kapcsolataira, hanem bevallása szerint a saját hangulatára is jelentős pozitív hatással bír.

Kép forrása: Tarjániné Nagy Nikolett

Mit tanácsolsz azoknak, akik nagy változás előtt állnak?

Ha például életmódot szeretnék váltani, egy vállalkozást beindítani vagy egy új szakmát megtanulni fontos, hogy fokozatosan haladjunk. A hirtelen, nagy változások ritkán fenntarthatók. Egy coach segíthet abban, hogy megtaláljuk a motivációt, és közösen kidolgozzuk azt az utat, amely reális és fenntartható változáshoz vezet, lépésről-lépésre. Fontos azt is látni, hogy érdemes a coaching esetében is preventíven gondolkodni, és nem csak akkor segítséget kérni, ha már nagy a baj. Persze, ha már csak akkor jutunk szakemberhez, amikor ég a ház, akkor is az a lényeg, hogy legalább segítséget kértünk, mégis, úgy vélem a megelőzés és a tudatos felkészülés a lelki egészségnél is ugyanolyan fontos, mint a testinél.

 

Hogyan látod a coaching jövőjét?

A technológia fejlődésével a coaching is egyre inkább digitalizálódik. Online platformokon keresztül ma már országhatárokat átlépve is dolgozhatunk. Ez lehetővé teszi, hogy több emberhez jussunk el, miközben a személyesség és a kapcsolatteremtés még mindig a középpontban maradhat, igaz fizikai kontaktus nélkül. Hiszem, hogy a coaching egyre fontosabb szerepet fog betölteni a mentális egészség megőrzésében.

Azt látom, hogy a tudatos életnek az alapfeltétele az, hogy mentálisan rendben legyünk.

Ebben nagyon sokat tud segíteni a coaching, amely ma már nemcsak a vezetők eszköztára, hanem mindenki számára elérhető lehetőség, hogy jobban megértse saját életét. A társadalmi nyomás, a stressz és az önbizalomhiány kezelése mind olyan területek, ahol a coaching új perspektívát nyújthat. Az emberek kezdenek rájönni, hogy az önmagunkkal való törődés nem luxus, hanem szükséglet.

Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin

(Kiemelt kép forrása: Tarjániné Nagy Nikolett)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben