Nőként a mindennapjainkat alapjaiban határozzák meg a szervezetünkben zajló hormonális változások, mégis hajlamosak vagyunk elfeledkezni erről. Hogyan lehet ezen változtatni? Mit jelent a ciklusszinkron és hogyan segít egy kiegyensúlyozott, harmonikus életvitel megteremtésében? Erről kérdeztük Lazaridisz Georginát, Termékenységtudat és Ciklusszinkron oktatót.
Mi indított el téged ezen az úton, mi inspirált arra, hogy mélyebben foglalkozz a női egészséggel?
Gyerekként nagyon sokat voltam beteg, epilepsziás voltam éveken keresztül. Az, hogy én kéthavonta kórházban vagyok, az nekem teljesen természetes dolog volt. Szóval a testemmel való kapcsolatomban ez egy nagyon érdekes kezdet volt, és mindig úgy éreztem, hogy nekem félnem kell ettől az egésztől. Azt gondolom, hogy mindig ott érdemes kutatni, ahol a félelmeink vannak, és ha valaki elég bátor és leás a félelmei aljára, megküzd a sárkánnyal, akkor övé lesz a kincs. Nálam is ez történt.
Évekig szedtem fogamzásgátlót, ami nagyon sok problémát okozott a szervezetemben: depresszió, pánikroham, hüvelyflóra felborulás stb.
„Ekkor kezdtem el kutatni mindent, ami a menstruációs ciklussal és a testemmel kapcsolatos, ami által el tudtam kerülni egy műtétet is.”
Tehát mondhatni rávezetett az élet és úgy gondolom, nem véletlenül. Ha valaki a “démonjaival” elkezd megbarátkozni és megnézni, hogy ők honnan jönnek, akkor általában az elvezeti őt egy számára jelentőségteljes útra.
Hogy látod, mennyire tudatosak a magyar nők, ha a saját egészségükről, akár a ciklusukról van szó?
Amikor én 2018-ban elkezdtem ezzel foglalkozni, akkor még nagyon gyerekcipőben járt itthon ez a terület. Viszont én azt látom, hogy ma már a nők egyre tudatosabbak, de nincs egy pontos rendszer a fejükben. Összeszednek innen-onnan információkat, ami nagyon jó, de azt gondolom, hogy ez egy összetett rendszer, amit szerintem úgy tudunk megérteni, ha megtanulunk hozzá valamilyen cikluskövető módszert.

Kép forrása: Lazaridisz Georgina
Mit jelent a termékenységtudat és miért fontos foglalkoznunk ezzel?
Én inkább a ciklusszinkrot venném alapul. De előbb tisztázzuk a fogalmakat! A termékenységtudat a Fertility Awarness Method-nak a tükörfordítása. Ez pedig egy nagy esernyő, ami alatt számos cikluskövető módszer elfér egymás mellett. Ezek mind termékenységtudat módszerek, és én ezen belül fogamzásgátlásra, babatervezésre a szimptotermális módszert alkalmazom, ajánlom, ennek az oktatója vagyok. Mellette pedig ott a ciklusszinkron, amiről számos különböző, leginkább külföldi forrásból tanultam.
„Ez tulajdonképpen egyfajta tudatos életmódot jelent, ami figyelembe veszi a női működésünket. Ha figyeljük a testünket, tudjuk, hogy mikor, melyik fázisban vagyunk.”
Ezt az információt pedig használhatjuk babatervezéshez, fogamzásgátláshoz vagy akár “csak” ahhoz, hogy az igazi ritmusunk szerint éljünk, nem pedig úgy, ahogy ezt a társadalom megkívánja. Tulajdonképpen erről szól ez az egész.
A saját életedben mi változott meg leginkább, amióta tudatosan figyelsz a hormonális egészségedre is?
A legnagyobb változás az, hogy meg tudtam teremteni egy egyensúlyt, évek óta stabilan tartani tudom a számomra ideális testsúlyt és egészséges vagyok. Korábban állandóan diétáztam, egyszer 75 kiló voltam, másszor 55 és a kettő között ingadozva folyamatosan küzdöttem ezzel. 16 évesen étkezési naplót vezettem és szigorú szabályok közé kényszerítettem magam. Az ebből való kilépést, a kiutat jelentette nekem a ciklusszinkron és most is kiráz a hideg, ha ebbe belegondolok.
Sokkal kiegyensúlyozottabb vagyok, mert a testemnek az igényeit veszem figyelembe, nem pedig azt, hogy én mit akarok. Például van, hogy azzal teszek a legtöbbet, ha elmegyek egy erdei sétára, a konditermi edzés helyett.

Kép forrása: Lazaridisz Georgina
Hogyan járul hozzá a ciklusszinkron applikáció a kiegyensúlyozott mindennapokhoz?
Leginkább egy támogató társként áll a nők mellett. A hétköznapokban ott van a zsebükben, és útmutatást ad. Finoman rárakja a kezét a nőnek a vállára, és azt mondja, hogy “na figyelj, akkor most ezt kellene csinálni”. A legfontosabb, hogy megfigyeljük, hogy számunkra mi a jó és emellé adunk támogatást az applikációval, hogy pontosan tudd, hogy tulajdonképpen hogy vagy. De rengeteg része van a ciklusunk fázisaihoz igazodva: receptek, edzésterv, én-idő tippek és napi motivációs üzenetek.
A csapatunkat folyamatosan bővítjük szakértőkkel, nőgyógyászokkal, dietetikusokkal, akik látják a ciklusszinkron fontosságát és a klienseik kezelésénél figyelembe veszik ezeket az adatokat is. Ami akár egy pszichológus esetében is nagyon fontos lehet. Nagy örömünkre pedig a szakértők – különösen a nők – nyitottak, felismerik ennek a jelentőségét és alkalmazzák is a munkájuk során. Ami szerintem óriási dolog, hiszen évszázadokon át a női test működését nem vizsgálták komolyabban. Nagyon sok esetben a férfi szervezetet, a férfi test működését vették alapul.
Miben tudsz leginkább segíteni azoknak, akik felkeresnek téged?
Vannak, akik azért keresnek meg, mert szeretnének tudatosabbak lenni, egészségesebben élni, illetve vannak azok a hölgyek, akik babatervezéssel vagy fogamzásgátlással kapcsolatban érkeznek hozzám, és vannak olyanok is, akik egy konkrét problémára keresnek megoldást. Ilyen például a hormonális egyensúly felborulása, a pajzsmirigy alulműködés, vagy a PCOS.
Azt gondolom, hogy abban vagyok nagyon jó, hogy soha nem hagyom annyiban. Tehát ha valami probléma van, akkor én annak le szeretek ásni a gyökeréig, és mindig úgy csűröm-csavarom a konzultációs kérdéseket, hogy megtaláljuk a probléma valódi okát. Nemcsak a fizikai, hanem a lelki oldalát is nézem a problémának, mert a holisztikus szemléletben hiszek.
„Nekem az a vízióm, hogy középen van a nő, akit kísérünk, mellette pedig az orvosok és a ciklusszinkron nézőpontú hormonális egyensúlytanácsadók.”
Ezért is képzem a Ciklusszinkron PRO képzésen az oktatókat, hogy ez az álom megvalósulhasson a jövőben.

Kép forrása: Lazaridisz Georgina
Ha már a holisztikus nézőpontot említettük, nem mehettem el szó nélkül Gina első könyve mellett sem, ami ugyan nem a klasszikus értelemben vett önfejlesztő könyv, mégis rengeteg nőnek segített az elakadásai mögött húzódó okok feltérképezésében vagy épp az önismereti úton való elindulásban. Gina így mesélt Az Ötödik című regényéről:
A könyv születését leginkább a saját tapasztalataim inspirálták. Néhány párkapcsolati kudarc után felismertem, mekkora szerepe van a családi háttérnek, akár a régebbről hozott dolgoknak és mintáknak is az egészségünkben. Sokszor láttam ezt a klienseimnél is és elkezdtem mélyebben foglalkozni ezekkel az összefüggésekkel.
Az olvasó, nőként biztosan tud kapcsolódni valamelyik történethez, ami a könyvben szerepel, ez pedig elindíthatja egy úton. De segíthet a könyv a lelki terhek oldásában is, vannak benne ezt támogató mondatok is. Nemcsak egy önismereti módszert mutatok be, mint a családállítás vagy a transzgenerációs traumák feldolgozása, ennél itt sokkal többről van szó. Egész pontosan a női kollektív tudattalanról és arról a rengeteg sebről, amit mindannyian hordozunk. A sebet pedig úgy lehet kitisztítani, ha felnyitjuk. Tehát mélyebbre kell ásni, ez pedig egy “ásó” könyv. A második könyvem még inkább az lesz.
Szerző: Hevesi Szandra
(Kiemelt kép forrása: Lazaridisz Georgina)