A női agy ciklusa 

2025. június 7. | Címlap, Címlap-kiemelt, Egészségkód

Olvasási idő: 4 perc

Vannak napok, amikor úgy érezzük, mintha az elménk pengeélesen vágna: gondolataink tiszták, könnyen kifejezzük magunkat, és a legösszetettebb problémákat is hamar megoldjuk. Máskor viszont mintha köd telepedne az agyunkra – minden lassabb, nehezebben megy, és még egy egyszerű döntés is nehezen születik meg. Sokan ezt a fáradtságnak, a stressznek vagy az alvás hiányának tudják be, pedig a háttérben gyakran valami sokkal mélyebb, biológiai ritmus húzódik meg: a menstruációs ciklus. Na de hogyan változnak a kognitív funkciók a női ciklus során?

A női test ciklikus működésének egyes hatásai közismertek, de vannak olyan folyamatok, amelyekről kevesebb szó esik, és ilyen az agyi funkciókra gyakorolt hatása is. Az ösztrogén és a progeszteron hormonszintek hullámzása formálja a testet, a hangulatot, a libidót és a komfortérzetet is – ezt nem árt figyelembe venni.

De mi történik közben az agyban? A legfrissebb neurológiai kutatások szerint a női agy működése szintén ciklikus: a hormonális változások nemcsak befolyásolják, hanem időnként teljesen át is hangolják a kognitív képességeket.

Egy 2015-ös tanulmány kimutatta, hogy a ciklus során a hippocampus – a tanulás és emlékezet központja – térfogata és kapcsolatai is változnak, összefüggésben az ösztrogén és progeszteron szintjével.

„Ezek a hormonok nemcsak a reproduktív szervekre hatnak: receptorai megtalálhatók az agy több területén is, például a döntéshozatalért felelős agyterületen, a prefrontális kéregben, az érzelmeket irányító amygdalában és a már említett hippocampusban.”

A ciklus több, mint hormonális háttérzaj

A 28 napos menstruációs ciklus négy fő szakaszból áll: menstruáció, follikuláris fázis, ovuláció és luteális fázis. Ez a biológiai ritmus nemcsak a testet, hanem az agyi aktivitást is finoman szabályozza. Az ösztrogén és a progeszteron ingadozása közvetlenül hat az idegrendszerre, befolyásolva a neurotranszmitterek és az agyi hálózatok működését. Nézzük meg, a ciklus egyes szakaszaiban milyen hatások érhetik a kognitív funkciókat.

Kép forrása: fizkes

  • Menstruáció – biológiai reset és lelki regeneráció

A menstruáció kezdetén az ösztrogén és a progeszteron szintje hirtelen visszaesik, ami fizikailag és mentálisan is megterhelő lehet: sok ilyenkor fáradtabb, érzékenyebb, nehezebben koncentrál. Az agyban csökken a szerotonin- és dopaminszint, ami kedvetlenséget vagy szorongást okozhat.

Ez az időszak azonban egyfajta természetes „agyi újraindítás”, amikor a szervezet felkészül az új ciklusra. A menstruáció első pár napja nem a teljesítmény hajszolásának ideje. Sokkal inkább ideális ez az időszak a pihenésre, az érzelmi egyensúly megtalálására – ha megengedjük magunknak a lelassulást, ez a fázis megerősödéssel zárulhat.

  • Follikuláris fázis – mentális frissesség és fókusz

A menstruációt követően indul a follikuláris fázis, amikor az ösztrogénszint emelkedik – ezzel együtt pedig a kognitív funkciók is javulnak.

„Ilyenkor sok nő fokozott szellemi éberséget, jobb memóriát, nagyobb kreativitást és hatékonyabb kommunikációs képességet tapasztal.”

Az ösztrogén serkenti a dopamin- és szerotonintermelést, amelyek kulcsszerepet játszanak a koncentrációban, motivációban és tanulásban.

Nem véletlen, hogy ilyenkor nő a nyelvi és problémamegoldó teljesítmény, valamint élénkülnek a szociális készségek – ami különösen előnyös lehet munkahelyi helyzetekben vagy csapatmunkában.

  • Ovuláció – csúcsteljesítmény és érzelmi nyitottság

Az ovuláció során az ösztrogénszint a csúcsra ér, és ezzel az agy működése is felerősödik. A nők ilyenkor energikusabbak, empatikusabbak és különösen jól olvassák a társas helyzeteket. Kutatások szerint ebben az időszakban javul az arcfelismerés, a társas jelek értelmezése és fokozódik a flörtölési hajlam is. Ez a fokozott érzékenység evolúciós szempontból a kapcsolódás elősegítését szolgálja – de nemcsak párválasztásnál, hanem minden emberi interakcióban megjelenhet.

ciklus

Kép forrása: Studio Romantic

  • Luteális fázis – a visszavonulás és önreflexió ideje

Az ovuláció után a progeszteron kerül előtérbe, ami nyugtató hatása révén csökkenti a stresszválaszt és az ingerlékenységet, ugyanakkor visszafogja a dopaminrendszert is. Az agy működése lelassul, befelé fordul, ami megnehezítheti a koncentrációt, a gyors gondolkodást vagy a tanulást.

„Ez azonban nem gyengébb, hanem másfajta működés: a luteális fázis inkább kedvez az intuitív, elemző gondolkodásnak, a mélyebb önreflexiónak és a hosszabb távú tervezésnek.”

Ilyenkor sok nő tisztábban látja saját érzéseit és igényeit, ami segíthet életmódbeli döntések meghozatalában is.

A ciklus tudatos megélése

A menstruációs ciklus és az agyműködés kapcsolatának ismerete nem korlátoz, hanem felszabadít. Ha megértjük, hogy bizonyos napokon miért vagyunk kirobbanó formában, míg máskor miért vágyunk visszavonulásra, akkor nem önhibáztatással, hanem tudatos döntésekkel válaszolhatunk testünk ritmusára.

Ez a tudás segíthet jobban időzíteni a fontos feladatokat, empatikusabban kommunikálni – akár önmagunkkal is –, és elengedni azt a sokszor társadalmi nyomásból fakadó hiedelmet, hogy mindig, minden nap ugyanúgy kell teljesítenünk. Jó, ha tudjuk, hogy a női agy – mint maga a ciklus – nem lineáris, hanem ritmikus. És ebben a ritmusban ott van az erő.

Szerző: Mertain Lilla

(Kiemelt kép forrása: panophotograph)

Források:

  1. Cbs.mpg.de: The menstrual rhythm of the brain
  2. Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Hormone therapy and cognitive function
  3. Frontiersin.org: Evidence from neuroimaging for the role of the menstrual cycle in the interplay of emotion and cognition
  4. Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Variations in sex-related cognitive abilities across the menstrual cycle
  5. Rmc.hu: Mi történik a női ciklus alatt?

Ezek is érdekelhetnek:

További érdekes cikkeink

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

„A hosszú élet nem ígéret, hanem következmény – Mi az alapjait rakjuk le.” Ezzel a szemlélettel indította útjára Dr. Baucsek Katalin a The Longevity Hubot – azt a szakmai és társadalmi hálózatot, amely a hosszú, egészséges életet nem vágyálomként, hanem megtervezhető,...

bővebben

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Aki a rengetegbe elveszni indul
Aki a rengetegbe elveszni indul

Azt tanuljuk, hogy tervezzünk, haladjunk előre, állandóan mozgásban legyünk, és egy percre se veszítsük el szemünk elől a célt. Sokszor nehéz megállni. Pedig néha nem a célok adnak új lendületet, hanem éppen az iránytalanságban felsejlő új ösvények. Valami reccsenést...

bővebben