A metabolikus szindróma a szervezet segélykiáltása

Olvasási idő: 3 perc

A testünk gyakran suttog, mielőtt kiáltana, remélve, hogy időben meghalljuk. Egy ilyen jelzés a metabolikus szindróma is: sokáig láthatatlanul munkálkodik a háttérben, míg végül teljesen alááshatja az egészségünk alapjait. Egy összetett állapot, amely a modern életmód egyik kevéssé ismert, mégis jelentős kihívása.

Mit is jelent pontosan?

A metabolikus szindróma nem egy konkrét betegség, hanem olyan egészségügyi eltérések együttese, amelyek közösen jelentősen növelik a szív- és érrendszeri betegségek, a stroke, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A diagnózis akkor áll fenn, ha valakinél az alábbi öt tényező közül legalább három jelen van:

  • megemelkedett vérnyomás (≥130/85 Hgmm),
  • magas vércukorszint (éhgyomorra) (≥100 mg/dL),
  • emelkedett trigliceridszint (≥150 mg/dL),
  • alacsony HDL-koleszterinszint (nőknél <50 mg/dL, férfiaknál <40 mg/dL),
  • hasi típusú elhízás (nőknél ≥88 cm, férfiaknál ≥102 cm derékbőség).

Ez az öt tényező önmagában is figyelmet érdemelne – együttes előfordulásuk azonban komoly veszélyt jelez.

Nem mindig értjük a jeleket…

A metabolikus szindróma alattomos: sok esetben nem okoz látványos tüneteket. Éppen ezért sokan csak egy rutinvizsgálat során vagy egy rosszabb laboreredmény kapcsán szembesülnek vele.

„A lehetséges jelek közé tartozik a fokozódó zsírfelhalmozódás, különösen a hasi tájékon, a fáradékonyság vagy az anyagcsere-értékek romlása.”

Ezek azonban gyakran nem keltik fel időben a figyelmünket. Pedig minél előbb felismerjük a szervezetünk egyensúlyvesztését, annál nagyobb az esély a helyreállítására.

metabolikus szindróma

Kép forrása: Panchenko Vladimir

Kik vannak leginkább veszélyben?

A metabolikus szindróma kockázata az életkor előrehaladtával nő, különösen 40 év felett. A mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a nem megfelelő étrend és a túlsúly mind hozzájárulnak a kialakulásához. A genetikai hajlam is szerepet játszhat, de sokkal nagyobb szerepe van az életmódunknak abban, hogy a szervezetünk hogyan reagál az idő múlására.

Tudatos döntésekkel megelőzhető

Jó hír azonban, hogy a metabolikus szindróma nem egy végzetes állapot, hanem egyfajta figyelmeztetés. Egy finom jelzés arra, hogy ideje visszavenni a rohanásból, és visszaállítani a szervezetünkben az egyensúlyt. Az életmódbeli változtatások kulcsszerepet játszanak a megelőzésben és a kezelésben. Napi legalább 30 perc mérsékelt intenzitású mozgás nem csupán a keringést élénkíti, hanem hozzájárul a sejtek megújulásához is. Ez lehet akár egy gyorsabb, tempós séta, kerékpározás vagy egy erdei túra is.

A mozgás mellett kulcsfontosságú a táplálkozás is. Az egyszerű, természetes alapanyagok kerülnek előtérbe: zöldségek, teljes értékű gabonák, jó minőségű növényi zsírok, és mértéktartó, tudatos fehérjebevitel.

„A vércukor és a zsíranyagcsere egyensúlya szorosan összefügg azzal, amit – és ahogyan – eszünk.”

Az egészséges testsúly fenntartása nem önmagában cél, hanem eszköz a belső harmónia megőrzéséhez.

Mindezek mellett fontos a rendszeres orvosi kontroll is: a vérnyomás, vércukor és vérzsírok időszakos ellenőrzése lehetővé teszi, hogy idejében felismerjük az egyensúlyvesztés jeleit. 

Kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A

Longevity szempontból is fontos

A megelőzés elengedhetetlen feltétele a tudatosság, és komoly szerepet játszanak a mindennapok során hozott döntéseink is. Hiszen a hosszú élet nem csupán a megélt évek számáról szól. Sokkal inkább szól arról, hogy ezeket az éveket milyen minőségben éljük.

„A metabolikus szindróma jelenléte felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat, növelheti a krónikus gyulladások szintjét, és megrövidítheti az egészségben eltöltött élettartamot”

– olvasható a National Heart, Lung and Blood Institute cikkében. A longevity szemlélet lényege pedig éppen az, hogy fenntartható módon támogassuk a test természetes egyensúlyát, hogy évtizedekkel később is aktívan, teljes életet élhessünk.

Figyeljünk a testünk jelzéseire

A metabolikus szindróma nem egyik napról a másikra alakul ki és szerencsére nem is egy végleges állapotról van szó. Tudatos figyelemmel, apró, de következetes lépésekkel visszafordítható a folyamat. Ebben kérjük orvosunk segítségét, de fontos: a testünk folyamatosan jelez, az viszont csak rajtunk múlik, hogy meghalljuk-e. 

Szerző: Hevesi Szandra

(Kiemelt kép forrása: Gorodenkoff)

Források:

  1. Mayo Clinic – Metabolic syndrome
  2. Cleveland Clinic – Metabolic Syndrome
  3. National Heart, Lung and Blood Institute – What Is Metabolic Syndrome?

Ezek is érdekelhetnek:

 

További érdekes cikkeink

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

„A hosszú élet nem ígéret, hanem következmény – Mi az alapjait rakjuk le.” Ezzel a szemlélettel indította útjára Dr. Baucsek Katalin a The Longevity Hubot – azt a szakmai és társadalmi hálózatot, amely a hosszú, egészséges életet nem vágyálomként, hanem megtervezhető,...

bővebben

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Aki a rengetegbe elveszni indul
Aki a rengetegbe elveszni indul

Azt tanuljuk, hogy tervezzünk, haladjunk előre, állandóan mozgásban legyünk, és egy percre se veszítsük el szemünk elől a célt. Sokszor nehéz megállni. Pedig néha nem a célok adnak új lendületet, hanem éppen az iránytalanságban felsejlő új ösvények. Valami reccsenést...

bővebben