A tél egyik legélvezetesebb sportja a korcsolyázás, amely különleges hangulata mellet számos fiziológiai előnnyel is jár. A jégen való siklás látszólag könnyed mozdulatai valójában bonyolult izom- és ízületmunkát követelnek, amely hosszú távon jótékonyan hat a csontok, ízületek és az egész test egészségére.
A sikló mozgás előnyei az ízületek számára
A korcsolyázás mozdulatai szinte súlytalan érzést keltenek, amely lehetővé teszi az ízületek számára, hogy a gravitációval szembeni terhelése csökkenjen. Ez különösen hasznos azoknak, akik kímélni szeretnék ízületeiket.
A jégen való mozgás kevésbé megterhelő az ízületek számára, mint például a futás, miközben az egész testet igénybe veszi, átmozgatja.
Az ismétlődő, sikló mozdulatok javítják az ízületek rugalmasságát, erősítik az ízületeket stabilizáló izmokat, csökkentik a merevséget, és segítenek az ízületi folyadék termelésének serkentésében, amely természetes „kenőanyagként” támogatja mozgásunkat.
Csontok és az egyensúly
A korcsolyázás közvetett módon támogatja a csontok egészségét is. Az elhivatott korcsolyázók csontjai erősebbé válhatnak, köszönhetően az ismétlődő mozdulatoknak és a lágy ütéseknek, amelyeket a mozgás közben, a jégre érkezéskor tapasztalnak. A korcsolyázás során a lábakon keletkező váltakozó terhelés segíti a csontszövet regenerációját, ezáltal megelőzheti az oszteoporózist, azaz a csontritkulást.
Természetesen ez a sportág az egyensúly fejlesztésének egyik leghatékonyabb módja, mivel a sikló mozgás folyamatos stabilizációt igényel.
Ez a mikromozgásokkal járó folyamatos izommunka javítja a gerinc stabilitását.
A jégen való mozgás során a test természetes módon alkalmazkodik a változó helyzetekhez, erősítve a mélyizmokat és a koordinációt. Az egyensúlyérzék javításával a rendszeres korcsolyázás csökkentheti a mindennapi életben történő sérülések súlyosságát, ugyanis fejleszti az idegrendszer reakcióképességét, ami hosszú távon növeli a testi kontrollt.

Kép forrása: Anton Pentegov.
Izomerő és ízületi stabilitás
A korcsolyázás során szinte az összes nagyobb izomcsoport részt vesz a mozgásban: a lábak, a farizmok, a törzs és még a karok is aktívan dolgoznak. Ez az átfogó edzés a teljes testünket megmozgatja, segít az ízületek stabilizálásában, miközben fejleszti a környező izmokat. Az erős törzsizmok elengedhetetlenek a helyes testtartás és az ízületi stabilitás fenntartásához. A korcsolyázás mozdulatai folyamatosan igénybe veszik a törzset, a gerinc melletti mély izmokat, ezáltal javítva az általános izomtónust.
A jégen való mozgás mentális hatásai
Ne felejtsük el, hogy a korcsolyázás nemcsak a fizikai, hanem a lelki egészségünkre is pozitívan hat. Az egyenletes, áramló mozgás és a jég tiszta, hideg csillogása stresszcsökkentő hatású lehet, amely szintén hozzájárul az egészségmegőrzéshez. Ha szabadtéren korcsolyázunk, és még egy kellemes zene is társul mellé, akkor még kellemesebb élményben lehet részünk. A korcsolyázás ritmikus mozdulatai endorfint szabadíthatnak fel, amelyek csökkentik a szorongást és javítják az általános jóllétet.

Kép forrása: Anton Pentegov.
A téli időszak különleges élménye
A korcsolyázás valóban egy igazán összetett egészségügyi előnyökkel rendelkező mozgásforma, amely támogatja a csontok és ízületek egészségét, javítja az egyensúlyt és erősíti az izmokat. Mindemellett mentális felfrissülést adhat, és ha szabadtéri jégpályán végezzük, akkor a téli friss levegő belélegzését és a természethez való kapcsolódást is elősegíti. A korcsolyázás tehát egy egyszerű módja a téli sportolásnak, ráadásul családi programként, akár 2-3 generáció közös élményét is adhatja. Akár kezdőként, akár gyakorlott sportolóként állunk a jégre, érdemes szem előtt tartani, hogy a mozgás öröme és a testünkkel való tudatos kapcsolódás a hosszú élet egyik legbiztosabb receptje. Éljünk vele!
Szerző: Dr. Ujhelyi Nelli – főszerkesztő, Longevity Magazin
(Kiemelt kép forrása: OlenaPalaguta)
Forrás:
- Szatmári Zoltán (2009) Sport, életmód, egészség