A kollagén mint kulcsszereplő

2024. november 17. | Longevity-szépség, Címlap, Kiemelt

Olvasási idő: 4 perc

Az emberi test egy hihetetlenül jól rendszerezett gépezet. Olyannyira, hogy a kutatóknak még mindig bőven ad feladatot szervezetünk rejtelmeinek felfejtése. Azt már tudjuk, hogy az egyik rendkívül fontos “fogaskerék” testünk bonyolult szerkezetében a kollagén. De vajon azt tudjuk, hányféle módon határozza meg létezésünket és annak minőségét? Vajon a kollagén lenne a fiatalság elixírje? 

Nos, először is a kollagénről. A kollagén adja testünknek az erőt, a rugalmasságot. Képletesen szólva ez a kovász, vagy (ahogyan a szó eredete is utal rá) a ragasztó, ami összetartja a testünket. Enélkül a fehérjeszerkezet nélkül testünk nem működne, darabjaira hullana. Gyermek- és fiatalkorban még bővelkedünk kollagénben, a szervezetünk igen okosan megtermeli a szükséges mennyiséget. Csakhogy illékony az ajándék, hiszen a kor előrehaladtával, valamint a környezeti és életmódbeli tényezők hatására csökkeni kezd a kollagénszintézis, ennek pedig előbb-utóbb jelei is lesznek. Ilyen például a haj ritkulása, a száraz, rugalmatlan bőr, az ízületi fájdalmak, a csontritkulás, a lassabb sebgyógyulás. 

Visszaforgatja az időt?

Korántsem. Szembe kell néznünk a ténnyel, hogy a szervezet öregedése egy szüntelenül előrehaladó folyamat. Megállíthatatlan? Igen. Lassítható? Igen! És ebben segít a kollagén, hozzájárulva nem csupán a hosszabb, hanem a minőségibb, aktívabb élethez is.

A kollagén nem csak a ragyogó bőr és a dús hajkorona megőrzésében hű fegyvertársunk, ennél jóval többet tud. Mivel ez a molekula a különböző kötőszövetek fő fehérjeszerkezete, ezért kulcsfontosságú összetevője a bőr mellett a csontoknak, porcoknak, izmoknak, inaknak is.

Nem csupán fenntartja szöveteink szerkezetét, de aktívan kiveszi a részét a sejtkommunikációból, és segíti a sejtvándorlást, aminek a szervezet öngyógyításában van szerepe. A leggyakoribb fehérjénk, kutatások szerint az emberben található fehérjék mintegy egyharmada (28 különböző típusú) kollagénből áll.

kollagén

Kép forrása: Pratikxox

Van egy szuper arckrémem

Kollagén is van benne. Imádom és biztosan jót is tesz a bőrömnek. Csakhogy tudósaink álláspontja szerint ez még nem elég. A kollagén ugyanis túl nagy molekula ahhoz, hogy a bőrön keresztül megfelelően felszívódhasson. Sokkal inkább az étrenddel és esetlegesen táplálékkiegészítőkkel érdemes pótolni a kollagént a szervezetünkben. Az alábbiak alapján kénytelen leszek hinni ebben. Ez a tanulmány 26 különböző, a kollagén bőrre gyakorolt hatásait vizsgáló tudományos munkát vetett össze. Mivel a kutatások módszertana eltérő volt, így a kinyert adatokat tekintve feltételezhetünk némi torzulást, mégis összességében ígéretes eredményekre jutottak a kutatók. Ez pedig tömören a következő: a kollagén pótlása figyelemre méltóan járult hozzá a bőr rugalmasságához, de ehhez legalább nyolc hétre volt szükség. Ez a valamivel korábbi tanulmány ugyanarra a következtetésre jutott: a hosszabb időn át tartó kollagénpótlás kimutathatóan javítja a bőr hidratáltságát. Bőrünk nedvességtartalmában kulcsfontosságú molekula a hialuronsav, amit azonban az öregedő bőr fokozatosan elveszít. Itt jön a képbe a kollagén, ami viszont serkenti a hialuronsav termelését a sejtekben, tehát: a bőr hidratáltabb, rugalmasabb, feszesebb lesz.  

Tovább is van…

Vizsgáltak például posztmenopauzás nőket, megállapítva, hogy a kollagént is fogyasztó csoport tagjainál alacsonyabb volt a csontbontást elősegítő fehérjék vérszintje.

Csontritkulásban szenvedők esetében azt is megállapították, hogy a kollagén segít megelőzni, illetve kezelni a csontritkulást, ugyanis aktivizálja a csontképző sejteket.

A férfi egészség hónapjában egy férfiakat érintő elemzésről is beszámolunk, amely kutatás arra a következtetésre jutott, hogy az edzésprogramot kollagénnel segítők több izomtömegre tettek szert, mint azok, akik ugyanúgy emelgették a súlyzót, de nem pótolták szervezetükben a kollagént. Más kutatás azt a konklúziót vonta le, hogy a kollagén hozzájárul az erek rugalmasságához, ezáltal csökkentve a szívbetegségek kockázatát. 

Mindegyik esetben egyébként több hetes, illetve hónapos időtartamú vizsgálatról volt szó, és az időfaktor fontosságára más tanulmányok is felhívták a figyelmet. 

kollagén

Kép forrása: PepoleImages.com Yuri A.

Ha fogytán az elixír

Mivel idővel egyre kevesebb kollagént termel a szervezetünk, ezért pótolni kell. Az étkezés kulcsfontosságú az egészséges kollagénszint fenntartásában (is). A jó minőségű fehérjét, D- és C-vitamint, kalciumot, cinket tartalmazó étrenddel már sokat tehetünk ezen a téren a szervezetünkért. A vasárnapi húsleves például jó választás, de lehet a menü része az ún. kollagénleves, dió, tengeri herkentyű is. A táplálkozás fiatalíthat, erről részletesen már korábban írtunk itt. Az életmód többi eleme szintén meghatározó: a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás bizony negatív hatással van a kollagéntermelődésre. 

Mindezek mellett érdemes átgondolni a megfelelő kollagén-kiegészítők alkalmazását. Ezek ugyanis, tartósan beépítve a napi rutinba, hatékonyan késleltethetik az életkorral összefüggő regresszív változásokat, mint például az öregedés jeleit a bőrünkön. Két jelző is fontos ebben a bekezdésben. Az egyik a megfelelő. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen kollagén-kiegésztőt választunk. Szakemberek tanácsai szerint érdemes:

  • hidrolizált kollangént választani, ezek ugyanis könnyebben hasznosulnak,
  • figyelni arra, hogy a kollagén jó minőségű forrásból származzon,
  • több elemből álló keveréket alkalmazni (a biotin, a hialuronsav és a C-vitamin például hatékony kombinációt alkot a kollagénnel),
  • ellenőrizni az összetevőket, különös tekintettel az allergénekre, 
  • olyan terméket választani, amit független felülvizsgálatnak is alávetettek.

A másik fontos szó a tartós: megfontolt választást követően legyünk következetesek a kollagénpótlás terén és bőrünk, hajunk, szervezetünk hálás lesz a szorgalomért.  

Lényeges leszögezni, hogy amikor az  öregedésgátlásról beszélünk, akkor tulajdonképpen nem arról van szó, hogy fiatalabbnak nézzünk ki a korunknál. Sokkal inkább az a lényeg, hogy az adott korunkban a lehető legjobb formánkat hozzuk: mind külsőleg, mind belsőleg. Ebben segít a csodálatos, az időt ugyan meg nem állító, de lelassító kollagén.

Szerző: Melich Krisztina

(Kiemelt kép forrása: Martin Lauge Villadsen)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben