A kéz szorítóereje többet mond az öregedésről, mint gondolnád

2025. január 27. | Címlap, Egészségkód, Kiemelt

Olvasási idő: 3 perc

Mindannyiunk számára jól ismert mozdulat, amikor reggel megragadjuk a kávéscsészénk fülét, kezet rázunk egy találkozó alkalmával vagy épp felemeljük a teli bevásárlószatyrainkat. Ezek a mindennapi mozdulatok többet mondhatnak az egészségünkről, mint azt korábban gondoltuk volna. Egyre több kutatás igazolja, hogy a kéz szorításának ereje, ami első blikkre jelentéktelennek tűnhet, valójában az öregedés, sőt a hosszú élet egyik legjobb előrejelzője lehet. 

Az egészséged a kezedben van – szó szerint

Tekintsünk a szorítóerőre úgy, mint egy pontosan kalibrált homokórára. Egy eszköz, ami precízen követi az idő múlását, miközben azt is megmutatja, milyen tempóban öregszik a tested. Így nem csoda, hogy ez az egyszerű, mégis sokatmondó képesség mára az öregedés egyik legmegbízhatóbb biomarkerévé vált, hiszen objektív képet nyújt arról, mennyire vagyunk egészségesek – vagy hogy biológiai értelemben mennyire „öregszünk”.

Egy 2019-es szakirodalmi áttekintés kimutatta, hogy a szorítóerő szoros kapcsolatban áll számos egészségügyi tényezővel:

az általános izomerőtől kezdve a csontsűrűségen, a csonttörések kockázatán, az eséseken és az alultápláltságon át egészen a kognitív funkciókig, az alvásproblémákig vagy akár a depresszióig.

Egy szuszra még elolvasni is sok, mi mindent jelezhet előre az izmok állapota, ami jól láthatóan a fizikai, mentális és általános egészségi állapotunk komplex tükreként szolgál.

De a kutatások itt nem állnak meg. Egy 2015-ös vizsgálat például arra a megdöbbentő eredményre jutott, hogy a markolaterő még a szisztolés vérnyomásnál is pontosabb előrejelzője lehet a szív- és érrendszeri halálozás kockázatának. Ez különösen fontos felismerés egy olyan korban, amikor az egyszerű, gyors és nem invazív szűrővizsgálatok iránti igény egyre nagyobb.

Kép forrása: Peter Porrini

Nemcsak a szív egészségét jelezheti azonban. Egy 2011-es kutatás kimutatta, hogy a fogóerő az általános izomerő és állóképesség legjobb előrejelzője, míg egy 2018-as tanulmány szerint a kognitív hanyatlás is szoros összefüggésben állhat a szorítóerővel. Ráadásul ez az összefüggés nemcsak az általános populációban figyelhető meg, hanem olyan specifikus csoportokban is, mint például a skizofréniával diagnosztizált személyek.

A kéz szorítóereje tehát az egészségi állapot globális „lakmuszpapírja” lehet, így joggal merül fel a kérdés: vajon érdemes-e céltudatosan edzeni a szorítóerőt, és ha igen, hogyan kezdjük el? 

Edzeni vagy nem edzeni?

Sokan emlékszünk arra az alap matekszabályra, hogy minden négyzet téglalap, de nem minden téglalap négyzet. Valahogy így van ez a szorítóerővel is. Téves azt hinnünk, meg kell erősítenünk a szorítóerőnket, és ezzel máris csökkentettük az említett betegségek kockázatát. „Bárcsak ilyen egyszerű lenne. Valójában arról van szó, hogy ez csak egy nagyon jó mutatója az általános erőnlétnek.”  – mondja a GQ cikkében Ingrid Anderson, a fizikoterápia doktora (DPT) és az Intown Physical Therapy tulajdonosa.

kéz

Kép forrása: Chutima Chaochaiya

Ennek ellenére akadnak olyan helyzetek, amikor érdemes a szorítóerőt célzottan edzeni. Ha valakinek panaszai vannak a csuklója, könyöke vagy keze körül, a rehabilitációban a fogóerő-fejlesztés hasznos lehet, különösen teniszkönyök esetén. Továbbá akkor is indokolt a fejlesztés, ha a fogásod korlátozza az edzéseid hatékonyságát, például nagy súlyok emelésénél. A markolat fejlesztéséhez végezhetsz súlycipelést nehéz tárgyakkal, miközben lassan sétálsz, vagy kipróbálhatod a rúdon függést 10-20 másodpercig, esetleg használhatsz stresszlabdát és csuklógörgőt az erősítéshez.

Az erőnlét és az egészségi állapot sokszor az apró részletekben rejlik. Bár a szorítóerő önmagában nem a hosszú élet kulcsa, fejlesztése erősebbé és kiegyensúlyozottabbá tehet, szó szerint kézben tartva az életed ritmusát.

Szerző: Révész Bogi

(Kiemelt kép forrása: Andrey_Popov)

Források:

  1. Firth et al.: Grip Strength Is Associated With Cognitive Performance in Schizophrenia and the General Population: A UK Biobank Study of 476559 Participants
  2. Trosclair et al.: Hand-Grip Strength as a Predictor of Muscular Strength and Endurance
  3. Richard W Bohannon: Grip Strength: An Indispensable Biomarker For Older Adults
  4. Leong et al.: Prognostic value of grip strength: findings from the Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE) study
  5. Hannah Singleton: Longevity Experts Say Grip Strength Is An Indicator of How You’re Aging—Here’s Why That Matters

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 
Az ageizmus létezik, de tehetünk ellene 

A világ lakossága egyre tovább él – amely számos előnnyel, de talán még több kihívással is jár.  Bár a társadalmi egyenlőség kérdésében az utóbbi években jelentős előrelépések történtek, van egy terület, amelyről keveset beszélünk, pedig mindenkit érint: az ageizmus,...

bővebben
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói
Posztbiotikumok, a bélflóra új generációs támogatói

A bélrendszer egészségének megőrzése az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapo, különösen a mikrobiom szerepének jobb megértésével. Talán a prebiotikumok és probiotikumok szerepét már nem kell bemutatni. A legfrissebb kutatások azonban egy fontos új...

bővebben