A Magyar Űrhajós Program (HUNOR) új fejezetet nyit a tudományos kutatások terén, a közelgő Ax-4 küldetés révén, amely a jövő orvostudományának fejlődését célozza. A misszió az Egyesült Államok, Lengyelország, India és Magyarország együttműködésében valósul meg, és különleges kutatásokat fog végezni, amelyek nemcsak az űrkutatás előrehaladását, hanem a földi orvosi tudományok tudástárát is gazdagítják. Az Ax-4 küldetés során a kutatóűrhajósok hatvan tudományos kísérletet végeznek, amelyek a mikrogravitáció emberi szervezetre gyakorolt hatását vizsgálják.
A kutatások kiemelt területei közé tartozik a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, az űrben tapasztalt fiziológiai változások vizsgálata, valamint az agyi és testi reakciók tanulmányozása. A program célja, hogy az űrben végzett kísérletek eredményei a jövő űrmisszióinak támogatásán túl, az egészségügyi és orvosi alkalmazások széles spektrumát is elősegítsék itt, a Földön.
„A kísérletek kiterjednek a véráramlás, az ízületek működése, az őssejtek, valamint a sugárzás és a daganatos sejtek hatásainak vizsgálatára is.”
Ezen kutatások eredményei segíthetnek a jövőben a különféle betegségek megelőzésében és kezelésében, miközben az űrkutatásra vonatkozó alapvető tudományos ismereteket is gazdagítják.

Kép forrása: Frame Stock Footage
A magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, aki a Nemzetközi Űrállomáson végez majd kutatásokat, közel harminc magyar kísérletet hajt végre. A program részeként Kapu Tibor figyelemmel kíséri az emberi mikrobiom (baktérium-, vírus- és gombaflóra) űrbéli változásait, feladata lesz a bolygólégköri dinamika modellezése folyadékkísérlettel, a sugárzás okozta DNS-károsodás kijavításában szerepet játszó mechanizmusok feltérképezése, valamint a kognitív képességek és a mozgáskoordináció változásainak vizsgálata. A kutatásokat egy olyan környezetben végezhetik, ahol a mikrogravitáció és a speciális űrbéli körülmények új tudományos eredményeket adhatnak, miközben további kérdéseket vetnek fel.
„A kísérletek között szerepel a nanoszálalapú gyógyszer szemészeti alkalmazásának vizsgálata űrbéli körülmények között, a személyi dózismérő eszköz segítségével végzett sugárterhelés- és környezetmonitorozás, a növényi csírázás, mikrozöldség-termesztés és levélfejlődés tanulmányozása, az asszociatív tanulás és a vizuális információfeldolgozás működésének kutatása és az agyi véráramlás űrrepüléshez való adaptációjának megértése is.”

Kép forrása: Frame Stock Footage
A HUNOR-program, és az Ax-4 küldetés keretében végzett kutatások tehát nemcsak a tudományos közösség számára jelentenek újdonságot, hanem az egészségügy számára is kiemelt jelentőséggel bírnak. Az űrbeli kutatásoknak köszönhetően nemcsak az űrhajósok felkészítése válhat még hatékonyabbá, hanem a Földön élő emberek számára is számos új orvosi megoldás válhat elérhetővé. A tudomány és a technológia határainak átlépése lehetőséget biztosít arra, hogy a jövő orvostudománya új eredményeket érjen el már most, a jelenben, a magyar kutatók közreműködésével.
Sajtóközlemény
(Kiemelt kép forrása: PeopleImages.com – Yuri A)