A hosszú élet titka az élet igazi szeretete – Exkluzív interjú Dr. Filippo Ongaroval, a Swiss Longevity Solutions vezérigazgatójával, az Ongaro MódszerⓇ megalkotójával

Olvasási idő: 6 perc

Mi lenne, ha az öregedés nem megoldandó rejtély volna, hanem egy megszelídíthető kihívás? Dr. Filippo Ongaro – az Európai Űrügynökség egykori orvosa – a mozgástudományt, a táplálkozást és a belső munkát egyesíti egy olyan gyakorlati útitervben, amelynek célja az egészséges, hosszú élet. Feleségével, Sonia Ongaro pszichológussal közösen olyan módszert dolgozott ki, amely az orvosi tudást az emberi viselkedéssel és annak megváltoztatásával kapcsolja össze – a földön maradva, a való élethez igazítva. Dr. Ongaro ebben az interjúban a longevity trendek zajában utat mutat, és visszatér ahhoz, ami valóban működik: mozgás mint orvosság, belső munka mint a hosszú élet érzelmi alapja, valamint a szokások megváltoztatása. Na és persze egy olyan jövő víziója, ahol a legnagyobb áttöréseket nem a laboratóriumokban, hanem abban találjuk meg, ahogyan gondolkodunk, élünk és felelősséget vállalunk a saját egészségünkért.

 

Miért döntött úgy, hogy hivatását a longevity tudományának szenteli?

 „Amikor az Európai Űrügynökségnél űrhajósokkal dolgoztam, az egyik fő kihívásunk az volt, hogy a személyzet tagjai gyorsabban öregedtek – innen indult az érdeklődésem az öregedés és  az annak lassítására alkalmas gyakorlati módszerek iránt.”

Az űrhajósokkal végzett munka során Ongaro olyasmit látott, amit a karrierje során csupán kevés orvos tapasztal: azt, hogy az emberi test milyen elképesztő sebességgel tud öregedni. 

„Hat hónap alatt olyan változások zajlanak le az űrhajósok szervezetében, mintha tíz évet öregedtek volna itt a Földön” 

– ez a sokkoló ütem azonban a megfelelő eszközökkel lassítható. Nem csodaszerekkel, hanem azáltal, hogy visszatérünk az alapokhoz. „Táplálkozás, mozgás, stresszkezelés, megfelelő táplálékkiegészítők – ezeket már régóta ismerjük.” Éppen ezért a szakértő szerint nem kell túlbonyolítani a longevity kérdését. „Sokan egy csodapirulára várnak, de valójában inkább arra kellene törekednünk, hogy minél több ember elsajátítsa a megfelelő alapokat.”

Ongaro számára a hosszú élet nem a halhatatlanság hajszolását jelenti, hanem azt, hogy ameddig lehet, fittek és életerősek maradjunk. „Számomra ez a longevity esszenciája” – állítja. A többi? Csak zaj. Végeláthatatlan elméletek, trendvezérelt konferenciák és hangzatos ígéretek – dolgok, amik gyakran elfedik az egyszerű igazságot: már most is tudjuk, hogy mi az, ami működik. Tehát ahelyett, hogy néhány biohackerre fókuszálnánk, akik szeretnék elérni a százhúsz éves kort, inkább arra kellene összpontosítanunk, hogy az emberek többsége jobb egészségben és minőségibb életet élve öregedjen meg. „Csak ekkor látunk majd valódi változást a társadalomban.”

Dr. Filippo Ongaro, a Swiss Longevity Solutions vezérigazgatója

Arra is hamar rámutat, hogy a nagy felhajtás ellenére még mindig nincsenek megbízható, emberre vonatkozó adatok az élettartam tényleges meghosszabbításáról. „Vannak modelljeink fonálférgekkel, muslicákkal, néhány egérrel és majommal – de alapvetően nincs elegendő adatunk az emberekről.” Ezért úgy gondolja, a halhatatlanságról vagy az extrém életkorról szóló diskurzus némiképp előreszalad. 

Véleménye szerint most inkább arra kellene koncentrálni, hogy minél többen érjék meg a nyolcvanas-kilencvenes éveiket jó egészségi állapotban, testi erőnlétük és mozgékonyságuk megőrzésével.

Szerinte, amire a szakterületnek most a legnagyobb szüksége lenne, az az átláthatóság és az egyértelmű meghatározások – mindenekelőtt a mérések terén. „Szükségünk van biztos, hiteles öregedési biomarkerekre. Ezek nélkül nem tudjuk, mi működik ténylegesen.” A jelenlegi eszközök többnyire indirektek – VO₂ max, izomerő, csontsűrűség – és bár Horvath biológiai órája vagy a telomerhossz ígéretes irányok, egyik sem ad teljes képet. Ezért Ongaro szerint a mérési mutatók pontosításának meg kell előznie az innovációt. „Ha ma egyetlen kutatási prioritást kellene megneveznem, az a megbízható, egyértelmű öregedési biomarkerek azonosítása lenne. Mert ha nem tudjuk megfelelően mérni a hatékonyságot, visszakerülünk a kiindulópontra.”

 

Gyakran hangsúlyozza az alapok fontosságát. Az Ongaro Módszer® négy pillére a táplálkozás, a mozgás, a belső munka és a gyógyhatású készítmények. Ezek közül melyiket tartja a legátütőbb erejűnek, és miért?

„Ha azt kérdezed, melyik hat leginkább a testünkre, a szokásainkra, a személyiségünkre, akár az identitásunkra is, akkor a fizikai edzést mondanám. De ha az élet és halál mélyebb megértéséről van szó, akkor a belső munka a legerőteljesebb, mert a hosszú életnek nem a haláltól való félelemből, hanem az élet igazi szeretetéből kell fakadnia.

A szakértő szerint a fizikai edzés elengedhetetlen a hosszú élethez és az általános jólléthez. „Mozgásra vagyunk teremtve” – jegyzi meg, mégis a legtöbben ülve töltik életük java részét. A rendszeres testmozgás szinte minden területre hatással van: kezdve az izomerővel, a szív- és érrendszeren, a mitokondriális működésen, az anyagcserén át, egészen az agy és a csontok egészségéig. Ugyanakkor a testedzés nem merülhet ki csupán valamilyen könnyed mozgásban.

Dr. Filippo Ongaro, a Swiss Longevity Solutions vezérigazgatója

„Rendszerszintű megközelítésre van szükség – izommunkára, súlyzós edzésekre, intenzív állóképességet fejlesztő tréningre” 

– magyarázza. Természetesen ez nem egyik napról a másikra történik. „Ha valaki korábban keveset mozgott, nem kezdheti teljes intenzitással, de a cél az legyen, hogy elérje azt a maximális teljesítményszintet, amit az életkora még lehetővé tesz.”

Munkája során a szokások megváltoztatását tartja az egyik legnagyobb kihívásnak. Ezért az Ongaro Módszer® a coaching alapelveit ötvözi ideg- és viselkedéstudományi ismeretekkel. „Az emberek nem azért változnak, mert azt mondják nekik, hogy változzanak” – mondja. „Ahelyett, hogy az agy ellen dolgoznánk, megpróbálunk együttműködni vele – megérteni, hogyan alakulnak ki a szokások, miként működik a jutalmazás, és hogyan lehet a változást fokozatosan, lépésről lépésre felépíteni.”

 

Térjünk át a másik vállalkozására. Mi inspirálta a Swiss Longevity Solutions létrehozását?

„Ha a jövőben is ilyen sokan érik meg az időskort, de közben rossz egészségi állapottal küszködnek, az katasztrofális lesz – nem lesz elég erőforrásunk a gondozásukhoz. Ezért kell még a megbetegedés előtt lépnünk. Hiszek az egészséges longevityben, ezért a Swiss Longevity Solutions küldetése az, hogy a tudományos ismereteket kézzelfogható eszközökké, termékekké és szolgáltatásokká alakítsa, amelyek valódi változást hoznak az emberek életében.”

Ongaro szerint a longevity-gazdaság komoly átalakító erő, és nem csupán az egészségügyben: a biztosítástól kezdve az ingatlanpiacon, a bankvilágon és az oktatáson át egészen a turizmusig, számos iparágban megjelenik. Ahogy egyre többen szeretnének nemcsak hosszabban, de egészségesebben is élni, minden ezzel kapcsolatos szektor részévé válik egy gyorsan növekvő, piacokon átívelő változásnak.

Na és vajon mi lehet a következő nagy mérföldkő a longevity területén? Ongaro a pszichológiát és a viselkedéstudományokat emeli ki – két olyan területet, amelyek szerinte eddig méltatlanul kevés figyelmet kaptak, azonban éppen ezekben rejlik a hosszú élet valódi, kiaknázatlan lehetősége. „Senki sem vágyik hosszabb életre boldogság nélkül” – jegyzi meg.

Dr. Filippo Ongaro, a Swiss Longevity Solutions vezérigazgatója

A szakértő szerint annak megértése, hogyan gondolkodunk, hogyan változunk és miként találunk értelmet az életünkben, lehet az a hiányzó láncszem, amely emberibbé, mélyebbé és célzottabbá teheti a hosszú élet tudományát.

A jövőbe tekintve Ongarot örömmel tölti el, hogy részese lehet egy globális szemléletváltásnak, amely alapjaiban változtatja meg, hogyan gondolkodunk az öregedésről, az egészségről és az emberi lehetőségek határairól. Amikor évekkel ezelőtt ezzel a területtel kezdett foglalkozni, a longevity még marginális, perifériára szorult témának számított – ma viszont valódi mozgalommá nőtte ki magát. Ami a legnagyobb lelkesedéssel tölti el, az az, hogy egyre többen veszik kézbe saját egészségük irányítását, nem várják meg míg megbetegszenek, hanem tudatosan az egészséget választják. Ez az a szemlélet, amelyet büszkén támogat, és amelyet hosszú távon maga is szeretne megélni és hitelesen képviselni a saját életében.

 

Milyen érzés volt ezt a küldetést a feleségével közösen megvalósítani?

„Ugyanaz a víziónk, ugyanaz a szenvedélyünk, ugyanaz az érdeklődésünk – ezért volt már a kezdetektől fogva teljesen természetes, hogy ezt a küldetést együtt valósítjuk meg. Az orvosi és a pszichológiai szemlélet ötvözése nemcsak az erősségünk, hanem hitvallásunk is: az embert nem különálló részekre bontva, hanem egységes rendszerként kell érteni és támogatni. Szerencsére egyre többen kezdenek ráébredni erre. És őszintén? Élvezetes. Ami pedig élvezetes, arra könnyű rászokni. De végül is így lehet valami igazán maradandót alkotni.” 

Dr. Filippo Ongaro, a Swiss Longevity Solutions vezérigazgatója

Ha egyetlen üzenetet adhatna útravalóul a Longevity Magazin olvasóinak, mi lenne az?

„Lehetek nyers? Emeld fel a feneked, és mozogj.” – nevet, de teljesen komolyan gondolja.

„Állj fel a székből, sportolj, legyél kíváncsi, tanulj valami újat! Mert ha holnap jönne is egy csodapirula, az csak azoknál fog működni, akik már most is törődnek magukkal.”

„Szóval kezdd el most, élvezd, és ne úgy tekints rá, mint valami lemondásra, hanem lásd meg benne azt a szépséget, amit az önmagadról való gondoskodás adhat.”

Szerző: Révész Bogi

(Kiemelt kép: Dr. Filippo Ongaro, a Swiss Longevity Solutions vezérigazgatója)

További érdekes cikkeink

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

Tudásból közösség, közösségből változás – így épül a magyar longevity-ökoszisztéma – interjú Dr. Baucsek Katalinnal, a The Longevity Hub alapítójával

„A hosszú élet nem ígéret, hanem következmény – Mi az alapjait rakjuk le.” Ezzel a szemlélettel indította útjára Dr. Baucsek Katalin a The Longevity Hubot – azt a szakmai és társadalmi hálózatot, amely a hosszú, egészséges életet nem vágyálomként, hanem megtervezhető,...

bővebben

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

Aki a rengetegbe elveszni indul
Aki a rengetegbe elveszni indul

Azt tanuljuk, hogy tervezzünk, haladjunk előre, állandóan mozgásban legyünk, és egy percre se veszítsük el szemünk elől a célt. Sokszor nehéz megállni. Pedig néha nem a célok adnak új lendületet, hanem éppen az iránytalanságban felsejlő új ösvények. Valami reccsenést...

bővebben