A hosszú élet fűszere

Olvasási idő: 3 perc

Az almás sütemények kihagyhatatlan összetevője, amelynek illata ezer emléket idéz és amit az ókorban gyógyító elixírként tartottak számon. Az utóbbi években egyre több tudományos kutatás erősíti meg, hogy a fahéj segíthet az egészség és a hosszú élet megőrzésében. Hogyan befolyásolja az öregedést, és milyen hatása van a szervezetünkre? Mutatjuk a tudomány álláspontját!

Igazi antioxidáns bomba

A fahéj több szempontból is kedvezően hat a szervezetünk működésére. Ezek közül az egyik az erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatás. A fahéjban található polifenolok és fahéjaldehid segítenek a szabad gyökök elleni védekezésben, csökkentve az oxidatív stresszt, amely az öregedés egyik fő okozója.

Emellett a fahéj igazoltan fokozza az inzulinérzékenységet, így hozzájárulhat a cukorbetegség megelőzéséhez és a vércukorszint stabilizálásához. Ráadásul támogatja a szív- és érrendszeri egészséget is azáltal, hogy  segít csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást, ezzel pedig hozzájárul a szívbetegségek kockázatának csökkentéséhez.

Fűszer, ami lassítja az öregedést?

Egy nemrégiben publikált tanulmány a fahéj hatásait vizsgálta a Caenorhabditis elegans nevű modellorganizmuson. Ezt gyakran használják tudományos kísérletekhez, mert segíti az emberi szervezet működésének tanulmányozását. Rövid az életciklusa, így jól vizsgálható segítségével az öregedés, a sejtosztódás és különböző idegrendszeri folyamatok is. Az így megfigyelt hatások pedig sok esetben az emberi szervezetre is érvényesek, ami nagyban hozzájárul a kutatók munkájának eredményességéhez.

Az eredmények szerint a fahéjaldehid (CA) nemcsak az élettartamot növelte, hanem javította a stressztűrő képességet és csökkentette az Alzheimer-kórhoz kapcsolódó β-amiloid toxicitását is.

A kutatók szerint a hatás hátterében az mTORC1 és az autofágia szabályozása áll. Az mTORC1 egy olyan jelátviteli útvonal, amely az öregedésben és az anyagcsere-folyamatokban is kulcsszerepet játszik. A fahéjaldehid képes utánozni az étkezési megszorítások (kalóriacsökkentés) pozitív hatásait anélkül, hogy a táplálékfelvételt csökkentené. Ez egy ígéretes lehetőség az öregedés lassítására és az élettartam meghosszabbítására.

Emberi sejtekben végzett vizsgálatok megerősítették, hogy a fahéjaldehid hasonló módon hat az autofágia és az mTORC1 jelátviteli útvonalakra, ami azt jelezheti, hogy ezek a hatások nemcsak a fonálférgekre, hanem az emberi szervezetre is érvényesek lehetnek.

Kép forrása: itor

Mennyi fahéjat érdemes fogyasztanunk?

Bár a fahéj egészségügyi előnyei meggyőzőek, a mértékletesség kulcsfontosságú. Az ajánlott napi bevitel fél-egy teáskanál (kb. 1-3 gramm). Fontos azonban figyelni a fahéj típusára is!

A Ceyloni fahéj (Cinnamomum verum) magas antioxidáns-tartalommal és alacsonyabb kumarin-szinttel rendelkezik, így biztonságosabb a hosszú távú fogyasztásra, mint az erőteljesebb ízű Kasszia fahéj (Cinnamomum cassia). Utóbbinak ugyanis magasabb kumarin tartalma, ami szervezetenként eltérő hatást eredményezhet.

Hogyan építsük be az étrendünkbe?

A fahéj rendkívül sokoldalúan felhasználható fűszer, így könnyen beépíthetjük a hétköznapjainkba, ha szeretnénk élvezni a jótékony hatásait.

  • Reggelihez: Egy csipet fahéj a zabkására, joghurtra vagy turmixba szórva kiváló napindító.
  • Desszertekhez: Egészséges sütemények, smoothie-k és fahéjas méz formájában is élvezhető.
  • Főételekhez: Különleges fűszerként húsételekben, mártásokban vagy currykben is remekül megállja a helyét.
fűszer

Kép forrása: Rimma Bondarenko

Kávé fahéjjal…

Arról, hogy kedvenc forró italunk hogyan hat az egészségünkre egy korábbi cikkünkben írtunk, ha pedig szeretnénk különlegesebbé tenni a reggeli kávénkat érdemes feldobni egy kis fahéjjal, ahogy több ázsiai országban, például Vietnámban és Indiában is teszik. Ez nemcsak az ízét gazdagítja, hanem az emésztést is segítheti, valamint hozzájárulhat a vércukorszint stabilizálásához is. 

A vietnámi tojásos kávé – ami fűszerekkel, sűrített tejjel és tojássárgájával készül – például gyakran tartalmaz fahéjat, amely kiemeli az édes, krémes ízvilágot. Indiában pedig az ayurvédikus hagyomány részeként is használják a fahéjat a kávéban, mivel melegítő hatású fűszerként javítja a keringést és támogatja az emésztést.

A hosszú élet édes összetevője

Tudományosan igazolt hatásai miatt érdemes a longevity stratégiánk részévé tenni a különleges fűszer fogyasztását. Hiszen amellett, hogy izgalmas ízekkel egészíti ki az ételeinket, naponta egy csipet fahéj egy lépéssel közelebb vihet a hosszabb, egészségesebb élethez is.

Szerző: Hevesi Szandra

(Kiemelt kép forrása: Steph Mattioli)

Források:

  1. National Library of Medicine – Dietary cinnamon promotes longevity and extends healthspan via mTORC1 and autophagy signaling
  2. Wanderers – A kávézás kultúrája a Közel-Keleten

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben