A hála ereje a tudomány tükrében: így formáld magad mentálisan a pozitív érzések megélésével

2024. október 29. | Longevity-Flow

Olvasási idő: 3 perc

Az élet nem mindig rózsaszín, és nem is kell annak lennie. Tele van kihívásokkal. Ma már viszont a tudomány is alátámasztja, hogy a boldogságra való aktív törekvés egy olyan út, amely megéri a figyelmet és az energiát. 

Gondoltál már arra, hogy a hálával és pozitív érzésekkel töltött néhány perc naponta valóban képes átformálni az elméd működését? Ez nem pusztán egy divatos elmélet, sokkal inkább neurobiológiai alapokkal rendelkező valóság.

Az agy plaszticitása – vagyis az a képessége, hogy folyamatosan változik és alkalmazkodik – egy olyan felfedezés, amely forradalmasította a gondolkodásunkat. Korábban azt hittük, hogy az agyunk egy statikus szerv, amely nem változik. Ma már tudjuk, hogy az agy képes újraírni saját neurális hálózatát a gondolataink és a tapasztalataink révén. Minden egyes pozitív vagy negatív élmény új kapcsolatokat hoz létre az agyban, átalakítva annak szerkezetét. Ez a neuroplaszticitás jelensége.

De mit jelent ez a hétköznapokban? A tudomány kimutatta, hogy az agyunkat tudatosan „edzhetjük” a boldogságra. Egy egyszerű, de hatékony módszer, ha naponta pár percet szánunk arra, hogy megéljük a hálát az életünkben.

Már azzal is elkezdhetjük formálni agyunkat, ha mindössze 20 másodpercig elmélyülünk egy pozitív érzésben, például az örömben, hálaérzetben vagy lelkesedésben. Ha ezt tudatosan és rendszeresen végezzük, az agyunk fokozatosan áthuzalozza saját magát, elősegítve a boldogságérzet megerősödését.

Kép forrása: Vlada Karpovich

A H.E.A.L. technika – Rick Hanson neuropszichológus négy lépéses módszere

Azok számára, akik szeretnek strukturált módszerekkel dolgozni, Rick Hanson neuropszichológus H.E.A.L. technikája kiváló eszköz lehet. Ez a 3+1 lépésből álló módszer segít abban, hogy mélyebb kapcsolatba kerüljünk pozitív élményeinkkel, és tudatosan dolgozzunk az agyunk boldogságra való finomhangolásán.

  1. Keresd meg a pozitív élményeket a napodban!

    Ne hagyd, hogy a nap nehézségei elnyomják a pozitív történéseket. Keress valamit, ami a napodban örömmel töltött el – lehet az akár egy igazán apró pillanat, mint egy kedves mosoly egy kollégádtól vagy egy sikeresen elvégzett rég halogatott feladat. 

  2. Engedd át magad a pozitív érzéseknek!

    Merülj el ebben az érzésben, ami a pozitív élményhez kötődik. Engedd, hogy a hála vagy az öröm teljesen átjárja a gondolataidat és érzelmeidet.

  3. Szívd magadba az élményt!

    Terjeszd ki az érzést mintha a tested egészébe áramlana és maradj benne a pozitív érzésben annyi ideig, ameddig csak tudsz. 

  4. Hívj meg egy negatív tapasztalatot is!

    Ha úgy érzed már feketeöves vagy, végül behozhatod a képletbe egy korábbi negatív tapasztalatodat, és megfigyelheted, hogyan változik az ezzel kapcsolatos érzékelésed a pozitív érzés hatására. Ez az integráció segít abban, hogy ne csak a pozitív élményekkel, de a jövőben a nehézségekkel is könnyebben megbirkózz majd.

Miben segít még a pozitív élmények megélése?

Ez a technika nemcsak a boldogságérzet fokozásában segít, hanem abban is, hogy hatékonyabban kezeljük a nehéz érzéseinket. Amikor képesek vagyunk a pozitív és negatív élményeket tudatosan megélni, könnyebben hozunk értékalapú döntéseket. Gondolj csak arra a helyzetre, amikor nemet kellene mondanod egy kérésre, de a megfelelés iránti vágy és a bűntudat közbelép. 

Az érzelmeink nemcsak reakciók, hanem üzenetek, amelyek segítenek jobban megérteni önmagunkat. Fontos, hogy ne csak elkerüljük a negatív érzéseket, hanem megtanuljunk együtt élni velük, és a nehéz pillanatokban is magabiztosabban és tudatosabban dönteni.

Kép forrása: Karolina Grabowska

Napi 20 másodperc a boldogságért

Nem arról van szó, hogy minden nap rózsaszín szemüvegen keresztül nézd a világot, de ha minden nap tudatosan szánsz időt arra, hogy elmerülj egy pozitív érzésben, máris teszel valamit a saját boldogságodért. Tényleg elegendő naponta 20 másodpercet rászánni. Nehezen találni ennél kisebb időráfordítást igénylő feladatot, mint ez a hálagyakorlat, ami hosszú távon jelentős eredményeket hozhat a jóllétünk minőségében.

Évek óta alkalmazom ezt a technikát. Minden este egy pár percben hálát adok a napom apró, jó dolgaiért. Akár csak azért, hogy van lábam, amivel másnap reggel futhatok egy jót a kutyámmal, Brunoval. És ha jobban belegondolsz, akadnak olyanok, akik számára még ez is elérhetetlen.

 

Szerző: Musch Rozina, coach, soft-skill tréner, ultrarövid terápiás konzulens

 

(Kiemelt kép forrása: Oleksandr P)

További érdekes cikkeink

Kövess minket máshol is

Ezeket olvastad már?

A lelkierő pszichológiai edzése
A lelkierő pszichológiai edzése

Amikor az élet kihívásokat gördít elénk, van, aki meginog, és van, aki megerősödik. De vajon mi határozza meg ezt?  Úgy tűnik a lelkierő, vagyis az a belső hajtóerő, amely segít talpon maradni és fejlődni a nehézségek közepette. Ez azonban nem velünk született...

bővebben
9 évvel tovább élhetnek, akik rendszeresen járnak koncertre 
9 évvel tovább élhetnek, akik rendszeresen járnak koncertre 

Lehet, hogy a boldogság receptje egyszerűbb, mint gondolnánk, és a hosszú élethez csupán csak néhány koncertjegyre van szükség? Egy biztos: egyre több kutatás támasztja alá, hogy az élő zene amellett, hogy szórakoztat, jelentősen javíthatja az életminőséget is. Íme,...

bővebben