Lehet, hogy a boldogság receptje egyszerűbb, mint gondolnánk, és a hosszú élethez csupán csak néhány koncertjegyre van szükség? Egy biztos: egyre több kutatás támasztja alá, hogy az élő zene amellett, hogy szórakoztat, jelentősen javíthatja az életminőséget is. Íme, három nyomós ok, amiért érdemes rendszeresen koncertre járni.
Kéthetente egy koncert, kilenc évvel hosszabb élet
Képzeld el: éppen egy hatalmas tömeg közepén állsz, amikor a színpadon éppen felcsendül a kedvenc számod, a dobverők üteme összeolvad a szívveréseddel, és egy pillanat alatt eltűnik minden gondod. Mi lenne, ha ez a pillanat nem csak egy felejthetetlen élményt, hanem akár kilenc extra évet is adhatna az életedhez? A kutatások szerint már az is beindítja agyunk örömközpontjait, ha a kedvenc dalainkat telefonról hallgatjuk, azonban az O2 és Patrick Fagan, a Goldsmiths Egyetem docensének közös kutatása egyértelművé teszi, hogy a koncertek rendszeres látogatása nem csupán a lelkünket táplálják, hanem az életünket is.
A számok pedig nem hazudnak: mindössze 20 perc egy koncerten 21%-kal növeli a jó közérzetet. De a hatás ennél is mélyebb. A tanulmány szerint azok, akik kéthetente egyszer vagy többször járnak élő koncertekre, a boldogság, az elégedettség és az önértékelés terén is a legmagasabb pontszámot érik el.
„Nem véletlen, hogy a koncertlátogatók 25%-kal pozitívabban értékelték önmagukat és a másokhoz való tartozás erősségét, miközben a mentális stimulációjuk 75%-kal nőtt.”

Kép forrása: Pressmaster
Ami pedig igazán meglepő, ahogy Fagan mondja: “Mindent egybevéve eljutottunk egy kéthetente egy koncertre szóló recepthez, amely majdnem egy évtizeddel több életévnek vetheti meg az utat.”
De hogyan lehetséges ez? A válasz a zene és az agyunk közti reakcióban rejlik. Amikor élőben hallgatunk zenét, az agyunkban dopamin szabadul fel, azaz a boldogsághormon, amely azonnali örömöt és kielégülést kelt. A kutatás résztvevői pszichometriai és szívritmusteszteken vettek részt, amelyek során összehasonlították a koncertlátogatás hatását más egészségre pozitívan ható tevékenységekkel, mint például a jógázás vagy a kutyasétáltatás. Az eredmények egyértelműek: a zene nem csupán szórakoztat, hanem mélyen gyógyító hatással is bír.
Oxitocinlöket – zene, ami összeköt
A csoportos zenei élmények mély társadalmi kapcsolatokat teremtenek – talán új barátra lelünk, vagy megerősítjük a kapcsolatunkat azzal, akivel már ott vagyunk. A közös éneklés oxitocint szabadít fel, ami a koncertek közösségi varázsával együtt, erősíti az összetartozás érzését. Egy ausztrál tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy a rendszeres koncertlátogatók lényegesen jobban érzik magukat a bőrükben, mint azok, akik ritkán járnak élőzenés rendezvényekre. A felmérés során az emberek arról számoltak be, mennyire elégedettek az életükkel, és milyen gyakran hallgatnak élő zenét. Az eredmények egyértelműek: a koncertekre járók jelentősen nagyobb boldogságról és elégedettségről számoltak be. A tanulmány rámutatott, hogy a közösségi élmény, amit egy koncerten átélünk, kulcsfontosságú a boldogsághoz. Amikor egy tömegben osztozunk ugyanabban az érzésben, lényegében az emberi lét egyik legkülönlegesebb élményét éljük meg. A közösségi kapcsolódás élethossznövelő hatásáról egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk, az írás ide kattintva olvasható.

Kép forrása: Kitreel
Mélyebb érzelmek, gazdagabb emlékek
A zene nem csupán hangokból áll – képes az agyunk legmélyebb régióit is életre kelteni. A Harvard Medicine szerint:
„a zene szinte az egész agyat aktiválja, beleértve a hippokampuszt és az amigdalát, amelyek az emlékeken keresztül váltják ki az érzelmi válaszokat, valamint a limbikus rendszert, amely az örömöt és a motivációt irányítja.”
Az élő zene még hatásosabb, lényegesen nagyobb amigdala-aktivitást és érzelmi feldolgozást vált ki, mint egy zenefelvétel. A látvány, a tömeg energiája és a valós idejű improvizáció még mélyebbé teszi az élményt, így az élő koncertek emlékezetesebbé és érzelmileg is gazdagabbá tehetik az életünket.
Szerző: Révész Bogi
(Kiemelt kép forrása: Olena Andreychuk1)
Források:
- Trost W, Trevor C, Fernandez N, Steiner F, Frühholz S.: Live music stimulates the affective brain and emotionally entrains listeners in real time.
- Eck A.: How Music Resonates in the Brain
- Weinberg, M. K., & Joseph, D.: If you’re happy and you know it: Music engagement and subjective wellbeing.
- O2 Study: Science says gig-going can help you live longer and increases wellbeing
- T Zaatar M, Alhakim K, Enayeh M, Tamer R.: The transformative power of music: Insights into neuroplasticity, health, and disease
- Jaber A.: 5 Research-Proven Reasons People Who Go To A Lot Of Concerts Live Happier Lives, According To A Music Psychologist
- Kaplan I.: Going to concerts helps you live longer, according to research
- DailyHealthPost: Science Says Regularly Attending Live Concerts Makes You Happier
Ezek is érdekelhetnek: